Działki w strefie aktywności gospodarczej i przeznaczone pod biurowce, teren pod galerię handlową przy stadionie oraz nieruchomości w ścisłym centrum, na których mogłyby powstać hotele - to część oferty Wrocławia na targi nieruchomości we francuskim Cannes.
- Chcemy promować miasto jako atrakcyjne zarówno pod kątem inwestycji oraz pod innymi względami. Oprócz ofert inwestycyjnych promowane będą również dwa wydarzenia: Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 i The World Games 2017 - powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.
Samorząd Wrocławia już po raz 20. będzie uczestniczyć w międzynarodowych targach nieruchomości we francuskim Cannes, gdzie 11-14 marca swe oferty przedstawi ok. 20 tys. wystawców z 80 krajów.
Ofertę nieruchomości podzielono na kilka grup. Jedną z nich stanowią działki pod aktywność gospodarczą w rejonie Jerzmanowa (22 ha) i Żaru (117 ha) - obszaru będącego podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Na budowę lub adaptację budynków na hotele w mieście wytypowano cztery lokalizacje w ścisłym centrum miasta, m.in. na wyspie Słodowej, ul. Włodkowica oraz ks. Witolda.
- To miejsca położone nad rzeką. Z pięknym widokiem na starówkę, dlatego bardzo atrakcyjne - mówił Grehl.
Wiceprezydent podkreślił, że ważnym elementem jest inwestowanie w nowe biurowce, pod które przeznaczono pięć działek - m.in. przy ul. Strzegomskiej, Legnickiej, Żmigrodzkiej, Kosmonautów i na pl. Strzegomskim.
- Nowe biurowce to nowe miejsca pracy. Analizujemy też, jaki wpływ na rozwój Wrocławia ma wybudowana obwodnica autostradowa. Zlokalizowaliśmy przy niej tereny inwestycyjne i pierwsze działki pod biurowce zostały tam już sprzedane - zaznaczył.
Inną ofertą miasta są tzw. lofty, czyli obiekty poprzemysłowe lub architektoniczne osobliwości przeznaczone do zagospodarowania np. na cele mieszkaniowe, hotelowe, gastronomiczne lub biurowe. Chodzi m.in. o dawne nieczynne już wieże ciśnień, obiekty po straży pożarnej. Niektóre również zlokalizowane są w centrum.
- Mamy już we Wrocławiu udaną adaptację wieży ciśnień na restaurację. Liczymy, że będą kolejne - dodał Grehl.
Władze Wrocławia poinformowały, że w 2013 r. przeprowadziły 440 przetargów, w efekcie których sprzedano 281 nieruchomości za łączną kwotę prawie 193 mln zł.
- Jesteśmy zadowoleni, bo wykonaliśmy 94 proc. planu, choć żadna ze sprzedanych nieruchomości nie przekroczyła kwoty 10 mln zł - ocenił Grehl.
Międzynarodowe targi nieruchomości (MIPIM) w Cannes odbywają się od 1989 r.; w tej edycji mają zgromadzić 20 tys. uczestników z 80 krajów; w tym gronie będzie 4130 inwestorów i ponad 300 miast. Z polskich aglomeracji w targach udział mają wziąć m.in.: Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, ale też i mniejsze miasta, np. Konin, a także regiony - lubelski oraz aglomeracja zielonogórska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.