Pierwszy rok rozbudowy Elektrowni Opole to głównie prace ziemne; w drugim ruszą prace budowlane, a w trzecim - montaże m.in. maszynowni czy części ciśnieniowej kotła - wynika ze wstępnych planów organizacji budowy. Na budowie może pracować nawet 4 tys. osób.
O planach prac poinformował zastępca dyrektora Projektu Opole i jednocześnie dyrektor ds. technicznych z ramienia Polimex-Mostostal SA Tomasz Jakubowski. Podał, że pierwszym - zrealizowanym już etapem - było ogrodzenie placu budowy. Kolejnym będzie wybudowanie zaplecza - miasteczka kontenerowego i placów.
- Zakładamy, że takie zaplecze dla konsorcjum, przewidziane dla pracy ok. 150 osób, będzie funkcjonować od 1 lipca. W kolejnej fazie będą sukcesywnie powstawać zaplecza kontenerowe dla podwykonawców na kolejne ok. 3000 osób - wskazał.
W ubiegłym tygodniu wystąpiono do Tauron Dystrybucja o wydanie tzw. warunków przyłączeniowych dla przyłączy elektrycznych, by zapewnić dostawy energii dla inwestycji. Wydanie odpowiednich dokumentów powinno nastąpić do 30 dni.
Jakubowski był jednym z uczestników spotkania wykonawców i potencjalnych podwykonawców rozpoczętej w lutym rozbudowy Elektrowni Opole. W ramach inwestycji powstaną dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW. Bloki wybudują razem konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o. W spotkaniu, zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska, wzięły udział firmy z Opolszczyzny i z kraju, zainteresowane współpracą przy rozbudowie.
Przedstawiciele konsorcjum podkreślali, że w tym roku nie będzie widocznych prac budowlanych. Prowadzone będą głównie roboty ziemne związanie m.in. z odwadnianiem, przygotowaniem terenu, a na przełomie roku - z budową fundamentów. Największe prace budowlane zaplanowano dopiero na rok 2015.
Jakubowski poinformował, że w ramach prac prowadzonych przez firmę Polimex do końca tego roku ma być zrobiony m.in. wykop pod budynek maszynowni, wykopy pod budynki urządzeń elektrycznych i rozpoczęte wykopy chłodni kominowej bloku nr 5.
- Budynek maszynowni będzie wspólny dla obu nowych bloków w Elektrowni Opole. Dlatego musi powstać ogromny wykop o długości 200 m, szerokości 50 m i głębokości 6,5 m - podał.
- Naszym założeniem jest również to, by w przypadku budynków maszynowni, kotłowni i układu wody chłodzącej, w tym roku "wyjść z ziemi", czyli dojść z pracami ziemnymi do poziomu powierzchni gruntu - mówił.
Jego zdaniem w pierwszym roku na placu budowy z ramienia konsorcjum będzie pracować ok. 60 osób. Dodatkowe 200-300 osób zatrudnią podwykonawcy przy pracach ziemnych.
Drugi rok inwestycji w Elektrowni Opole, czyli rok 2015, to - według planów - czas intensywnych prac budowlanych. Pierwszym, wyraźnie widocznym ich etapem wykonywanym przez Polimex będzie zaplanowany na przyszły rok montaż konstrukcji stalowej budynku maszynowni. Jakubowski mówił, że według założeń wykonanie tego montażu potrwa ok. 8 miesięcy.
- Dla Polimeksu kluczowy będzie w tym czasie właśnie budynek maszynowni, dla Mostostalu Warszawa wykonującego również prace budowlane - budynek kotłowni - doprecyzował.
W roku 2015 prowadzona będzie także budowa układu wody chłodzącej, którego częścią będzie tzw. płaszcz chłodni kominowej, czyli konstrukcja o wysokości 185 m z betonu i stali.
W 2016 roku podczas rozbudowy Elektrowni Opole dominować mają natomiast prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń. Wtedy też na placu budowy będzie pracować najwięcej osób - nawet 4 tys.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.