Bogdanka, uznana za najlepszą kopalnię 2013 r. jest także liderem we wprowadzaniu na swoim podwórku projektów funkcjonujących pod hasłem inteligentna kopalnia. O wielu z nich dyskutowano podczas plenarnej sesji XXIII Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
- W naszym rozumieniu inteligentne rozwiązania to nie tylko zastosowanie nowoczesnych technik, instalacji czy technik zarządzania, lecz również zastosowanie prostych innowacyjnych rozwiązań, które czynią pracę górnika bardziej bezpieczną. Chodzi o to, żeby pracownik po przepracowanej dniówce uważał, że chce się żyć i chce się pracować - tłumaczy Sławomir Karlikowski, kierownik ruchu zakładu górniczego i dyrektor ds. produkcji.
Dla Karlikowskiego, elementami tak rozumianych rozwiązań w przypadku Bogdanki są dobrze dobrane do warunków górniczych maszyny, urządzenia i instalacje, załoga o wysokich kwalifikacjach i wysokiej kulturze technicznej oraz zastępowanie ciężkiej pracy automatyzacją, mechanizacją oraz nowoczesnymi systemami informatycznymi.
Postawili na strugi
LW Bogdanka w 1997 r. postawiła na strugi. Po 17 latach kadra kopalni uważa, że mogą się pochwalić bardzo dobrze dobranymi parametrami pracy i niezawodności urządzeń. Najstarsze urządzenie strugowe w Bogdance, pracujące w niskich pokładach do 1,7 m, przez lata swojego funkcjonowania wydobyło ok. 25 mln t urobku. Strug wybrał 11 wybiegów ścian o łącznej długości 24 km. Kompleks zakupiony w 2009 r. jest o wiele wydajniejszy. Pomimo iż pracuje w pokładach o mniejszej miąższości (od 1 do 1,4 m), w ciągu 5 lat zdążył wyeksploatować8 mln t węgla, a sumaryczny wybieg wybranych przez niego ścian wynosi 10 km.
- Wdrożenie techniki strugowej było bardzo ważnym przedsięwzięciem w kopalni Bogdanka, bowiem aż 35 proc. naszych zasobów stanowią pokłady o miąższości od 1 do 1,5 m - wyjaśnia Karlikowski.
Będą cztery kompleksy
Praca struga jest monitorowana na niespotykaną dotąd skalę, a zdalne sterowanie kompleksem jest możliwe zarówno z dołu, jak i z powierzchni. Wprowadzenie strugów pozwoliło również na osiągnięcie koncentracji wydobycia na poziomie 10 tys. t. Obecnie w kopalni eksploatowane są dwa kompleksy strugowe, oba sterowane z powierzchni. W przyszłym miesiącu rozpocznie się dostawa trzeciego z kompleksów strugowych, który pozbawiony jest mankamentów zaobserwowanych w pracy dwóch poprzednich urządzeń. Eksploatacja z wykorzystaniem struga pozwoliła na osiągnięcie rekordowych wskaźników wydobycia, ale - jak zaznacza Karlikowski - rekordy nie mogą być podstawą do tworzenia planów produkcyjnych.
- Zdolność każdego z dwóch szybów wydobywczych kopalni wynosi 26 tys. t na dobę, ale zdolność zakładu przeróbczego wynosi maksymalnie 44 tys. t. Czekamy na rozbudowę zakładu, wtedy będziemy mogli określić, jaka jest maksymalna zdolność wydobywcza ścian. Nastąpi to prawdopodobnie w IV kwartale 2014 r. - zdradza niuanse dyrektor.
Jako, że docelowy model kopalni ma polegać na eksploatacji 4 ścian przy jednoczesnym przezbrajaniu kolejnych 3-4, Bogdanka podpisała już umowę na dostawę czwartego kompleksu strugowego.
Na rynku nie ma gotowców
Począwszy od 2007 r. zatrudnienie w lubelskiej kopalni rośnie szybciej niż wydobycie. Obecnie w Bogdance funkcjonuje 5 oddziałów wydobywczych, ale docelowo ma być ich 6.
- Już w 2014 r. zatrudnienie będzie utrzymywane na stałym poziomie, natomiast produkcja węgla handlowego będzie rosła - przewiduje Sławomir Karlikowski.
Aż 35 proc. pracowników Bogdanki nie ukończyło 30 roku życia. Co ciekawe, podobna jest liczba pracowników, którzy ukończyli 50 lat.
- Nowych pracowników musi ktoś uczyć, dlatego nie pozbywamy się ludzi, którzy osiągnęli uprawnienia emerytalne. Zarówno na rynku maszyn jak i na rynku ludzi bardzo trudno jest dzisiaj o tzw. gotowca. Podobnie jak nowa maszyna, czy instalacja podlega ewolucji, tak nowo przyjętego pracownika trzeba wszystkiego stopniowo nauczyć - tłumaczy ten fenomen dyrektor.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bo na tym polega nowoczesne zarządzanie: objechać i nie zmoczyć d... A jakby sie okozało, ze w przyszłym tygodniu mo być urząd, to uciekać na wolne. ,,Rządzenie, to umiejętność szybkiego podejmowania decyzji'' - Nikodem Dyzma
a jo robia w kwk śląsk i mie juz dobijają ludzie zażądzający od dozoru wyższego po tych smiesznych ludzików z KHW co sie kompletnie na niczym nie znaja. tutej kozdy mysli obstac swoja dniówka i zeby cie durnie nie ukarali.