Klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym oceniany jest lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z badania GUS.
GUS podał, że w lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3 (w styczniu plus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Zmniejsza się pesymizm ocen bieżącego portfela zamówień, co jest wynikiem mniej niekorzystnych opinii dotyczących zagranicznego i krajowego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest oceniana mniej negatywnie niż w styczniu. Odpowiednie prognozy są bardziej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów. Należności nieznacznie zmniejszają się. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak przed miesiącem" - napisano w komentarzu do badania.
"Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. W najbliższych trzech miesiącach stan zatrudnienia może nie ulegać zmianie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać" - dodano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.