W piątek, 21 lutego przypada, ustanowiony w 1999 r., przez UNESCO, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany również Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego - przypomina w komunikacie nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl Rada Górnośląska.
Jest to organ powołany 16 maja 2012 r., mający skupiać śląskie organizacje, które adekwatnie do swoich obszarów działania popierają lub akceptują cele takie jak: formalne uznanie narodowości śląskiej przez organy Rzeczypospolitej Polskiej, uznanie języka śląskiego za język regionalny, oraz wprowadzenie wiedzy o regionie jako obowiązkowego przedmiotu do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
- W związku z przypadającym na piątek dniem Rada, wskazuje na potrzebę obrony tradycji językowych w naszym regionie. Górny Śląsk przez stulecia był tyglem, którym mieszały się kultury i języki ludów, które w tym regionie się osiedlały. Dzięki temu powstał tutaj społeczny model wielokulturowości, który właśnie w sferze językowej odcisnął największe znamię. Na ulicach górnośląskich miast i wiosek słychać było różnorakie języki, a posługujący się nimi mieszkańcy traktowali to zjawisko całkowicie naturalnie i dopiero XX-wieczne konflikty zdołały górnośląską, językową różnorodność unicestwić - podkreślono w przesłanym do naszej redakcji stanowisku.
Członkowie Rady Górnośląskiej apelują o "przywrócenie językowej różnorodności Górnego Śląska poprzez wspieranie znajdujących się w mniejszości etnolektów śląskiego, niemieckiego i czeskiego".
- Nastąpi to poprzez równe traktowanie wszystkich grup językowych, a to z kolei uwarunkowane jest prawnym ustanowieniem śląskiego języka regionalnego. Dlatego też Rada Górnośląska z rosnącym niepokojem przyjmuje przeciągające się prace legislacyjne nad projektem nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym, która ustanowić miała śląski język regionalny - czytamy w stanowisku.
Członkowie Rady Górnośląskiej zwracają się do członków sejmowej Komisji mniejszości narodowych i etnicznych z wnioskiem o kontynuację prac legislacyjnych, gdyż - jak podkreślają - "jej brak doprowadzi do zmarnowania kolejnej kadencji parlamentu".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.