Firma Fortum Power and Heat Polska i miasto Płock podpisały list intencyjny dotyczący planu budowy elektrociepłowni, wykorzystującej do produkcji ciepła m.in. odpady komunalne. Szacowany, wstępny koszt inwestycji to ok. 140-150 mln euro - poinformowała spółka.
Elektrociepłownia w Płocku - według Fortum - ma dostarczać energię do miejskiej sieci ciepłowniczej.
- Fortum rozpoczyna prace przygotowawcze, na podstawie których zostanie podjęta decyzja inwestycyjna - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Podkreślono w nim, że średni czas realizacji podobnych inwestycji wynosi 2-3 lata od podjęcia ostatecznej decyzji.
Zgodnie ze wstępnymi planami Fortum elektrociepłownia w Płocku ma być wyposażona w wielopaliwowy kocioł, w którym poza biomasą czy węglem, mogłyby być spalane paliwa alternatywne, wytwarzane z odpadów lub niektóre frakcje samych odpadów. W ramach inwestycji przewidywane jest m.in. uruchomienie instalacji odzysku ciepła ze spalin.
- Projekt, który chcielibyśmy realizować w Płocku wpisuje się (...) w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada budowę wysokosprawnych elektrociepłowni opartych na różnorodnych paliwach dostępnych lokalnie - powiedział, cytowany w komunikacie Fortum Power and Heat, prezes spółki Mikael Lemstr"m.
W opinii prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego elektrociepłownia Fortum podniosłaby bezpieczeństwo energetyczne miasta i poprawiła system gospodarki odpadami komunalnymi. - Dlatego widzimy możliwość powstania w Płocku nowego, alternatywnego źródła, ale także w pełni współpracującego z dotychczasowym lokalnym producentem energii (czyli PKN Orlen - PAP) - podkreślił.
Rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska Jacek Ławrecki zaznaczył, że podpisanie listu intencyjnego nie oznacza jeszcze ostatecznej decyzji o inwestycji. - Podpisaliśmy list intencyjny o tym, że będziemy działać z miastem Płock w przygotowaniu inwestycji. Do decyzji inwestycyjnej jest jeszcze daleka droga. Najpierw musimy przeprowadzić cały proces przygotowawczy. Obecnie nie jesteśmy w stanie określić, jak długo on potrwa - powiedział PAP.
Podkreślił, że w ramach prac przygotowawczych spółka określi wstępnie planowaną moc elektrociepłowni oraz przewidywany termin realizacji inwestycji. - Myślę, że orientacyjnie można podać, iż moc elektrociepłowni w Płocku mogłaby być porównywalna z mocą naszej elektrociepłowni w Kłajpedzie - uściślił Ławrecki.
Fortum uruchomił w Kłajpedzie (Litwa) elektrociepłownię, wykorzystującą do produkcji energii i ciepła odpady komunalne i biomasę, w maju 2013 r. Koszt jej budowy - według spółki - wyniósł około 130 mln euro, a zdolność produkcyjna ok. 20 MW energii elektrycznej i ok. 50 MW energii cieplnej. Zakład wyposażony jest m.in. w instalację skraplaczy gazów spalinowych, co umożliwia odzyskiwanie dodatkowych 15 MW ciepła w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Ławrecki wyjaśnił, że elektrociepłownie opalane odpadami, jak planowana w Płocku, nie są zazwyczaj wielkimi jednostkami energetycznymi. Zaznaczył, że płocka elektrociepłownia Fortum uzupełniałaby energię cieplną dostarczaną do sieci miejskiej przez PKN Orlen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.