Polska buduje sojusze klimatyczno-energetyczne w Unii Europejskiej - powiedział wicepremier Janusz Piechociński, otwierając w poniedziałek, 10 lutego, debatę PAP "Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł".
Minister gospodarki zwrócił też uwagę, że Niemcy stawiając na odnawialne źródła energii (OZE) zbudowały nieefektywny system, wspierany dużymi dotacjami. - Kraj, który jest liderem europejskiego OZE, który konsekwentnie przez ostatnie lata dopingował do przestawiania przemysłu na niskoemisyjność, a przede wszystkim niskowęglowość, nie tylko zwiększył import (węgla - PAP), ale w ostatnich dwóch latach znacząco podniósł emisje (CO2 - PAP) do atmosfery - zauważył szef resortu gospodarki.
Uczestnicy debaty PAP omawiają skutki realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej dla przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska opublikowała swoje propozycje do 2030 roku. Wśród nich są nowe cele: 40-proc. redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz podniesienie do 27 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych. Według przewodniczącego KE Jose Barroso, cel redukcji jest ambitnym, ale i najbardziej efektywnym kosztowo krokiem w kierunku niskowęglowej gospodarki.
Polskie władze krytycznie oceniają nowe pomysły Komisji Europejskiej, przyjmując założenie, że najpierw potrzebne jest globalne porozumienie klimatyczne i dopiero w odniesieniu do niego Unia powinna wyznaczać nowe cele redukcji emisji i udziału energii z odnawialnych źródeł. Jednocześnie organizacje branżowe zrzeszające polskie firmy - zwłaszcza z branż energochłonnych - ostrzegają przed negatywnym wpływem unijnej polityki na ich konkurencyjność.
Część ekspertów przekonuje, że Bruksela powinna najpierw opracować obiektywną ocenę skutków dotychczasowych działań UE w zakresie ochrony klimatu i ich wpływu na politykę energetyczną. Nowe cele i propozycje uważają za mało realne, ale też groźne dla konkurencyjności przemysłu.
Uczestnicy debaty w PAP omawiają nie tylko styczniowe propozycje Komisji Europejskiej i możliwości ich wdrożenia, ale oceniają też ich znaczenie dla przemysłu w Polsce w kontekście cen energii, które - w wielu branżach - mają znaczący wpływ na koszty produkcji. Wśród uczestników debaty PAP są prezesi i przedstawiciele firm z branż energochłonnych - hutniczej, górniczej, chemicznej i eksperci.
Debata, organizowana w ramach projektu "Debaty o gospodarce w PAP" ma charakter zamknięty. Można ją śledzić online na stronie www.pap.pl. w do godz. 13.30.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.