Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział w czwartek (30 stycznia) w Rzymie po rozmowie z ministrem rozwoju gospodarczego Włoch Flavio Zanonato , że polska przewaga konkurencyjna nie wynika z wysokości płac, niższych w Polsce niż we Włoszech.
Pretekstem do rozmowy na ten temat była szeroko dyskutowana we Włoszech sprawa fabryk szwedzkiego koncernu Electrolux, który chcąc uniknąć przeniesienia produkcji do Polski, co rozważał, zaproponował włoskim robotnikom redukcję pensji do poziomu polskich wynagrodzeń. Nie spotkało się to z aprobatą włoskiego ministra rozwoju gospodarczego Flavio Zanonato, który mówił w środę, że "jeśli zejdzie się do poziomu polskich płac, trzeba będzie zamknąć cały włoski przemysł".
Podczas spotkania z polskimi i włoskimi dziennikarzami w Wiecznym Mieście Janusz Piechociński pytany przez PAP o spór wokół włoskich fabryk Electroluxu z polskim wątkiem w tle, odparł: "Musimy znaleźć odpowiedź na takie postawy po stronie europejskich firm".
Odnosząc się do propozycji obniżenia pensji włoskich robotników do poziomu polskich płac Piechociński zauważył:
- Za chwilę ta czy inna firma przyjdzie do polskiego ministra i powie: "obniżcie płace do poziomu Mołdawii, a może do poziomu Turcji". Dzisiaj polska przewaga konkurencyjna nie wynika z wysokości płac. Europa dzisiaj nie może się ścigać kosztami pracy - oświadczył Piechociński.
Wicepremier poinformował, że mówił ministrowi Zanonato, a także wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej Antonio Tajaniemu, że Europa wymaga głębokiego procesu deregulacji.
- Podjęliśmy ten wielki wysiłek w Polsce i odnosimy sukcesu - dodał.
Wśród polskich osiągnięć Piechociński wymienił reformę administracji odpowiedzialnej za walkę z bezrobociem.
- Pieniądze na ten cel idą przez przedsiębiorców, a nie przez urzędy - wyjaśnił.
Zainteresowanie włoskich dziennikarzy wywołały słowa Piechocińskiego o tym, że w Polsce firmę rejestruje się elektronicznie, za darmo i w 15 minut.
Zwracając się do licznych włoskich dziennikarzy wicepremier Piechociński powiedział:
- W imieniu Polski dziękuje Włochom, że byliście przez te wszystkie lata blisko nas; elitom, politykom, menedżerom, biznesowi, a przede wszystkim ludziom.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.