Portugalska Coimbra chce być pierwszym na świecie miastem oświetlonym lampami LED. Miasto ma oszczędzać dzięki temu co najmniej 70 proc. dotychczasowych wydatków na oświetlenie.
Zmiana tradycyjnego oświetlenia na żarówki LED, wykorzystujące diody elektroluminescencyjne, wdrażana jest w Coimbrze we współpracy z uczonymi z miejscowego uniwersytetu. Za kontrolę wdrażania projektu i związanych z nim wydatków odpowiedzialni są pracownicy z Wydziału Systemów i Robotyki portugalskiej uczelni.
Jak poinformował Carlos Patrao z uniwersytetu w Coimbrze, proces przejścia tego liczącego ponad 143 tys. mieszkańców miasta na oświetlenie ledowe ukończony zostanie najpóźniej do 2015 r. Łącznie zostanie tam zainstalowanych 35 tys. lamp LED.
Władze portugalskiego miasta spodziewają się, że dzięki pilotażowemu projektowi już w przyszłym roku budżet Coimbry zaoszczędzi 70 proc. kwoty, którą dotychczas ratusz wydawał na oświetlenie miejskie.
- Oszczędności systemu LED wobec tradycyjnego oświetlenia płyną z długiej żywotności jego diod. Średnio wytrzymują one podczas eksploatacji 50 tys. godzin, czyli od pięciu do ośmiu razy więcej niż standardowe żarówki w miejskich lampach - dodał Carlos Patrao.
Jak ujawnił ratusz w Coimbrze, za wymianę oświetlenia w mieście odpowiedzialne są bezpośrednio portugalskie spółki Intelligent Sensing Anywhere (ISA) oraz Manuel Rodrigues Gouveia (MRG).
Pierwsze prace nad zastosowaniem lamp LED do oświetlenia miejskiego w Portugalii zostały zapoczątkowane w 2011 r. w Arraiolos, w dystrykcie Evora. Objęły one jedynie zabytkowe centrum tej 8-tysięcznej miejscowości.
Szacuje się, że wydatki na oświetlenie miejskie w większości portugalskich gmin sięgają 50 proc. wartości lokalnego budżetu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.