Do redakcji portalu górniczego nettg.pl dotarło stanowisko ZZ Kadra z Kompanii Węglowej, wyjaśniające powody niepodpisania porozumienia w sprawie realizacji programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Poniżej publikujemy treść tego stanowiska.
"W czwartek, 16 stycznia br., strona związkowa otrzymała projekt porozumienia, który miał uwzględniać tematy wypracowane w trakcie środowych negocjacji. Zarząd związku, po zapoznaniu się z projektem porozumienia zobowiązał przewodniczącego do niepodpisywania projektu w wersji przedstawionej przez zarząd Kompanii.
Uważamy, że związki zawodowe powołane są z mocy prawa do obrony praw i interesów zawodowych i socjalnych ludzi pracy. Stąd powinny wszelkimi dostępnymi środkami bronić praw pracowniczych, a nie je odbierać. Przedstawiony projekt nie był tożsamy z ustaleniami przyjętymi na środowym spotkaniu. Znalazły się w nim zapisy, które w środę nie były w ogóle dyskutowane, w tym:
• cały paragraf dotyczący wypłaty 14-tki za 2013 rok i lata następne,
• zamrożenie dodatków,
• odstąpienie od wyrównywania dysproporcji płacowych
• wyłączenie z gwarancji zatrudnienia pracowników administracji przechodzących do nowego pracodawcy w trybie art.231 Kodeksu pracy, co przy braku w nim zapisów o odstąpieniu od przekształceń własnościowych w CUK, ZRP, czy ZE może sugerować, że zarząd takie przekształcenia przewiduje.
Zabrakło kilku zapisów, co do których w środę było przyzwolenie stron, w tym:
• alokacja załóg górniczych w sytuacjach nadzwyczajnych za zgodą związków zawodowych, a nie po konsultacjach,
• odstąpienie od likwidacji ZGRI.
Jedyną grupą pracowniczą ponoszącą z tytułu restrukturyzacji największe obniżenie wynagrodzeń jest administracja, powiększona sztucznie jednostronną decyzją zarządu o część pracowników inżynieryjno-technicznych.
W trakcie popołudniowego spotkania z zarządem Kompanii przewodniczący Związku Zawodowego Kadra Mariusz Wakuła przedstawił zarządowi Kompanii Węglowej stanowisko związku, które wywołało konsternację na sali. Po krótkiej przerwie wiceprezes Uszko poinformował stronę związkową, że z uwagi na brak możliwości podpisania porozumienia z wszystkimi organizacjami związkowymi zarząd uznaje tryb konsultacji projektu restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014 - 2020 za wyczerpany. W związku z powyższym zarząd przystąpi do opracowania programu restrukturyzacji opartego na założeniach zawartych w projekcie, który 31 stycznia przedstawiony zostanie do akceptacji radzie nadzorczej. Nie wykluczył także pewnych korekt w dokumencie. Nie jest więc prawdą, informacja głoszona przez niektóre media, że to tylko Kadra nie podpisała porozumienia. Inni go również nie podpisali. To tylko my mieliśmy odwagę powiedzieć głośno to, o czym inni mówili tylko w kuluarach".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.