Wicepremier Elżbieta Bieńkowska została uhonorowana Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji - najwyższym wyróżnieniem Opolskiej Izby Gospodarczej, przyznawanym wybitnym postaciom gospodarki, nauki i kultury, polityki i służby zdrowia.
Nagrody wręczano w piątek (10 stycznia). Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju nie pojawiła się na gali. Reprezentowała ją podsekretarz stanu w resorcie Iwona Wendel, która podkreśliła, iż laur jest wyzwaniem i zobowiązaniem.
Kapituła przyznała nagrodę Bieńkowskiej m.in. w uznaniu jej zasług jako ministra rozwoju regionalnego, sprawnie zarządzającego wydatkowaniem funduszy europejskich. Podkreślono też, że jest "znana i pozytywnie kojarzona na Opolszczyźnie", m.in. w kontekście dodatkowej puli pieniędzy unijnych przyznanych woj. opolskiemu w ramach Krajowej Rezerwy Wykonania za najefektywniejsze wydawanie funduszy.
Regionalna kapituła nagrody Kryształowy Laur przyznała też prezydentowi Opola Ryszardowi Zembaczyńskiemu. Zembaczyński odbierze jednak wyróżnienie 18 stycznia w Zabrzu, podczas gali organizowanej na Śląsku - wraz z prezydentami Gliwic, Katowic i Bielska Białej.
W opinii kapituły nagroda ta przypadła Zembaczyńskiemu nie tylko za sprawowanie funkcji prezydenta miasta przez trzy kadencje, ale też za całe życie zawodowe i prowadzoną działalność publiczną - w uznaniu odwagi, rzetelności i uczciwości w działaniu oraz kierowaniu się dobrem społecznym.
Zembaczyński w piątek zastrzegł, że nie zna motywów przyznania mu nagrody, ale uważa ją za duże wyróżnienie. Były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka Janusz Steinhoff, teraz przewodniczący rady Krajowej Izby Gospodarczej, obecny na gali, podkreślał, że od lat zna i pamięta działania Zembaczyńskiego - jeszcze jako wojewody opolskiego - a także, że ceni jego kompetencje i kulturę uprawiania polityki.
W sumie podczas środowej gali w Filharmonii Opolskiej rozdano aż 47 laurów - poza kryształowym dla Bieńkowskiej, również 7 platynowych, 12 złotych i 27 srebrnych.
Wśród nagrodzonych Platynowymi Laurami znalazły się: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Filplast z Głogówka produkujące cenione w kraju i za granicą drzwi i okna; prezes Zakładów Produkcyjnych Nutricia Sp. z o.o. Andrzej Drosik; ordynator oddziału neurochirurgii Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu dr n. med. Dariusz Łątka; ordynator oddziału kardiologii Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu dr n. med. Władysław Pluta; ordynator oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu dr n. med. Janusz Pichurski, firma NB Polska Sp. z o. o. Fabryka w Namysłowie, która należy do światowego lidera produkcji okien połaciowych, firmy VELUX oraz przedsiębiorstw Tauron Dystrybucja Oddział w Opolu.
Dr Łątka stwierdził, że wyróżnienie jest o tyle cenne, iż nie ma rozwoju nowoczesnych technik medycznych bez wsparcia biznesu. Dodał, że to laur jest dowodem na to, iż ów biznes dostrzega problemy i potrzeby medycyny.
Wśród laureatów Złotych Laurów, przyznanych firmom, instytucjom, menadżerom, przedstawicielom samorządów, sztuki i duchownym, znaleźli się m.in. firma Galmet sp. z o.o. z Głubczyc, proboszcz parafii katedralnej p.w. podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu ks. infułat Edmund Podzielny i dyrektor Departamentu Koordynacji Programów w opolskim urzędzie marszałkowskim Operacyjnych Karina Bedrunka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.