Pion Produkcyjno-Techniczny w firmie Conbelts składa się z kilku jednostek organizacyjnych: Działu Walcowni, gdzie rozpoczyna się cały proces technologiczno-produkcyjny taśm, Działu Konfekcji, w którym powstaje półfabrykat w postaci płyt i taśm surowych, i wreszcie Działu Wulkanizacji. Tam wyrobom nadaje się określone parametry.
W Dziale Walcowni produkuje się półfabrykaty w postaci mieszanek gumowych, które są następnie wykorzystywane do dalszej produkcji lub sprzedawane klientom zewnętrznym. Proces ten jest w 90 proc. zautomatyzowany. Prócz mieszanek gumowych produkowane są tu również mieszanki do produkcji taśm PCV. Obecnie Dział Walcowni zatrudnia 32 osoby oraz 2 mistrzów zmianowych.
W Dziale Konfekcji tkaninę łączy się z mieszanką PVC bądź gumową. Wykonywane są półfabrykaty w postaci rdzeni taśm gumowych oraz taśm PCV i PWG. Rdzenie te są następnie pokrywane mieszankami gumowymi i PCV. W efekcie powstaje taśma surowa. W Dziale Konfekcji pracuje obecnie 35 osób i jeden mistrz.
Wyrób finalny powstaje w Dziale Wulkanizacji. Temu procesowi poddawane są taśmy gumowe i taśmy PWG, a taśmy PCV są żelowane. Mieszankę gumową poddaje się działaniu wysokiej temperatury - do 165 st. C. W wyniku zachodzących procesów taśma uzyskuje określone parametry, zgodnie z wymaganiami klienta. Dział Wulkanizacji zatrudnia 35 pracowników i 3 mistrzów.
Warto również podkreślić, że spółka Conbelts wyspecjalizowała się w produkcji płyt gumowych dla przemysłu wydobywczego. Powstają one z mieszanek trudnopalnych. Płyty gumowe stosowane są powszechnie w górnictwie jako zgarniacze montowane na przenośnikach taśmowych.
Obecnie bytomski Conbelts posiada dwie nowoczesne linie produkcyjne mieszanek gumowych. Są w pełni zautomatyzowane, a ich mózg został zlokalizowany w centralnej sterowni. Działają także dwie zautomatyzowane linie do produkcji suchej mieszanki PCV oraz wydzielone stanowiska do odważania małych komponentów systemem automatycznym, wraz z wagami elektronicznymi, służącymi do ręcznego odważania mniejszych komponentów.
Niezbędne do utrzymania produkcji są również magazyny. Tych na surowce płynne działa w sumie 6. Mają pojemność 50 m sześc. Z kolei magazynów surowców sypkich jest 19, każdy ma pojemność ok. 60 m sześc.
W swoim parku maszynowym fabryka posiada m.in. linię produkcyjną do powlekania tkanin plastizolem do taśm PCV i PWG, a także linie produkcyjne służące do wytwarzania rdzeni i bieżnikowania taśm gumowych oraz PVC. Wyposażenie zakładu stanowi ponadto 5 pras 12-metrowych, dwupółkowych oraz 4 prasy do produkcji taśm o szerokości do 2 tys. mm.
W strukturze produkcyjno-technicznej spółki Conbelts funkcjonuje także Dział Utrzymania Ruchu, zatrudniający 41 pracowników i 3 mistrzów. To właśnie oni dbają o stan techniczny maszyn i urządzeń na wszystkich liniach produkcyjnych oraz produkcję m. in. pary technologicznej i sprężonego powietrza.
Dużym wsparciem pionu jest niedawno powstała i wchodząca w jego struktury komórka o nazwie Biuro Zarządzania i Projektów Strategicznych, która zatrudnia 5 absolwentów Politechniki Śląskiej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.