W czwartek, 9 stycznia, o godz. 14:00 w holu budynku głównego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii pt. "Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy" - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe uczelni.
Organizatorami wystawy, przedstawiającej pierwszą polską wyprawę kajakową, która pokonała główny odcinek największej rzeki południowo-zachodniej części USA, są Akademia Górniczo-Hutnicza, Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Akademicki Klub Turystyki Kajakowej "Bystrze" AGH.
- Prawie dwie dekady członkowie "Bystrza" czekali na możliwość przepłynięcia Wielkiego Kanionu i zobaczenia go z poziomu rzeki. Historia polskiej wyprawy kajakowo-pontonowej "Grand Canyon Colorado 2013" rozpoczęła się już w 1994 roku, kiedy to grupa polskich kajakarzy z krakowskiego klubu przybyła do Stanów Zjednoczonych, by spłynąć Grand Canyon Colorado. Nie posiadając wymaganego pozwolenia przemierzyli jednak tylko odcinki rzeki leżące poza granicami parku - wyjaśnia rzecznik AGH Bartosz Dembiński.
Kajakarze wyjechali z USA z postanowieniem, że kiedyś wrócą w to miejsce i zrealizują swój plan. Przygotowania do wyprawy trwały dwa lata i zakończyły się w sierpniu 2013 roku, kiedy to grupa szesnastu osób rozpoczęła ponad dwutygodniową przygodę. Zorganizowanie ekspedycji było ogromnym wyzwaniem - tysiące osób z całego świata stara się każdego roku o takie pozwolenie, a członkowie wypraw niekomercyjnych muszą wykazać doświadczenie w prowadzeniu łodzi i pontonów oraz pływaniu na tego typu rzekach. Większość grupy miała bardzo duże doświadczenie z poprzednich wypraw "Bystrza" na innych kontynentach. Wielki Kanion Kolorado "Bystrze" AGH pokonało na ośmiu kajakach i czterech pontonach.
Podczas otwarcia wystawy, oprócz fotografii, będzie można wysłuchać opowieści z wyprawy, a także zobaczyć film nakręcony podczas spływu. W wydarzeniu udział wezmą m.in. Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz Konsul Generalna USA w Krakowie Pani Ellen Germain. Wystawę zdjęć będzie można oglądać do 9 lutego w holu głównym AGH (budynek A-0) oraz plenerowo przed Biblioteką Główną AGH.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.