PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały w poniedziałek, 30 grudnia, umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej nowego bloku w Elektrociepłowni Gorzów. Parowo-gazowy blok o mocy 138 MW ma ruszyć 1 lutego 2016 r.
W październiku br. PGE GiEK podpisało z Siemensem kontrakt na budowę bloku. Ma on być rentowny dzięki wykorzystywaniu lokalnych źródeł gazu z największych w Polsce złóż ropy i gazu Lubiatów, Międzychód, Grotów (LMG). Ich udokumentowane zasoby wydobywalne gazu wynoszą ok. 7,3 mld m sześc. Wydobycie gazu, towarzyszącego ropie PGNiG uruchomiło w kwietniu 2013 r. Ok. 100 mln m sześc. surowca rocznie zasili nowy blok w elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, a także w elektrociepłowni działającej na potrzeby kopalni.
Podpisując umowę prezes PSE Henryk Majchrzak zwrócił uwagę, że budowa nowych mocy wytwórczych jest absolutnie konieczna, m.in. dlatego, że Polska stoi przed koniecznością wycofania wielu wyeksploatowanych jednostek, które przestają spełniać europejskie normy środowiskowe.
Wiceprezes PGE GiEK Tadeusz Witos zaznaczył z kolei, że technologia parowo-gazowa jest sprawdzona, ma wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej, dużą niezawodność, mały stopień oddziaływania na środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.