Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej wybrała Marka Woszczyka - b. prezesa URE - na prezesa zarządu spółki. PGE poinformowała też w poniedziałek, 23 grudnia, w komunikacie o wyborze trzech wiceprezesów spółki.
Woszczyk pełnił funkcję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki od 1 czerwca 2011 r. do 11 grudnia 2013 r., kiedy to zrezygnował ze stanowiska. Jego rezygnacja została przyjęta przez premiera.
Marek Woszczyk jest absolwentem m.in. Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, autorem wielu publikacji z zakresu prawa energetycznego. Z URE związany był od 1998 r., kiedy to objął funkcję zastępcy dyrektora Oddziału Centralnego URE, a także przedstawicielem Prezesa URE w międzynarodowych stowarzyszeniach regulatorów rynków energii. W 2007 r. objął funkcje wiceprezesa URE, nadzorującego Departament Taryf, Departament Promowania Konkurencji oraz Oddziały Terenowych Urzędu. Od 22 grudnia 2010 r. pełnił obowiązki prezesa Urzędu.
Rada nadzorcza poinformowała też o wyborze pozostałych członków zarządu. Wiceprezesem ds. korporacyjnych został Jacek Drozd, wiceprezesem ds. operacyjnych i handlu - Grzegorz Krystek a wiceprezesem ds. rozwoju - Dariusz Marzec. Drozd i Krystek zasiadali w radzie nadzorczej i byli ostatnio delegowani do zarządu, Marzec pracował ostatnio w firmie doradczej KPMG. Konkurs na wiceprezesa ds. finansowych unieważniono.
Konkurs na nowego prezesa i członków zarządu PGE został rozpisany po rezygnacji 18 listopada 2013 r. Krzysztofa Kiliana, który funkcję tę pełnił od marca 2012 r. Kilian złożył rezygnację "z ważnych powodów, w szczególności w związku z dokonanymi w dniu 25 października zmianami w składzie zarządu i ich skutkami". 25 października Rada Nadzorcza odwołała z zarządu Bogusławę Matuszewską i Wojciecha Ostrowskiego, oceniając ich pracę jako niesatysfakcjonująca.
PGE SA jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dostarcza energię do ponad pięciu milionów klientów. PGE zadebiutowała na GPW w listopadzie 2009 roku. 61,89 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, a 38,11 proc. do pozostałych akcjonariuszy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.