We wtorek (17 grudnia) prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz - otrzymała od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Wręczyli je Andrzej Lichota - komendant Chorągwi Śląskiej ZHP oraz Rober Duda - zastępca Komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP.
Od kilku lat na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia śląscy harcerze przekazują ten symboliczny płomień przedstawicielom różnych publicznych instytucji w regionie podejmujących działania dla poprawy warunków życia mieszkańców regionu.
Tegoroczne Światło wędruje po Polsce pod hasłem przewodnim "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!".
Jak powiedział komendant Lichota, harcerze roznosząc ten ogień propagują w swoich miastach idee niesienia pokoju, braterstwa i wzajemnego zrozumienia ludzi oraz narodów. Szczególnie w dzisiejszych czasach - mówił komendant - bycie dobrym wymaga odwagi i szczerych chęci.
Odbierając od śląskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju Gabriela Lenartowicz życzyła, by ekologia jednocząc na świecie ludzi w obronie środowiska, jednocześnie uczyła wzajemnej współpracy i szacunku nie tylko wobec siebie, ale także wobec otaczającej nas przyrody.
Jak co roku,na początku grudnia, w Betlejem odbyła się tradycyjna ceremonia zapalenia Światła Pokoju. Od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia światełko w tym roku zapalił 12 - letni Michael Weixlbaumer z Górnej Austrii. Przez kilka tygodni Betlejemskie Światło Pokoju wędruje z Austrii do licznych krajów Europy i poza nią.
Ten bożonarodzeniowy zwyczaj, zapoczątkowany przed 27 laty przez rozgłośnię radiową ORF Górnej Austrii w Linzu, ma przypominać o orędziu pokoju, ogłoszonym w Betlejem wraz z narodzeniem Jezusa oraz być symbolem solidarności z ludźmi potrzebującymi pomocy na całym świecie.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. 15 grudnia polscy harcerze odebrali światełko betlejemskie od słowackich skautów. Tego samego dnia zostało przekazane w wielu miastach Polski. Największe uroczystości odbyły się w Krakowie, Częstochowie i Łodzi, skąd harcerskie patrole rozniosły je do ok. 350 miejscowości w kraju. Jeszcze przed świętami Światło trafi do najważniejszych instytucji państwowych. Pojawi się na wigilijnych stołach niezliczonej ilości polskich rodzin.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej wędrówki ognia. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Dzięki temu w Wigilię Bożego Narodzenia Światło zapłonie w blisko 30 krajach Europy.
W galerii: Betejemskie Świtało Pokoju trafia do wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospdodarki Wodnej w Katowicach. 17 grudnia 2013 r. (zdjęcia: WFOŚiGW)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.