Za ponad 0,5 mld zł Elektrownia Turów uruchomi instalację odsiarczania spalin. Ponad 100 mln na tę inwestycję przeznaczy Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W piątek (13 grudnia) podpisano umowę o dofinansowaniu tego przedsięwzięcia.
Nowa instalacja odsiarczania spalin ograniczy emisję dwutlenku siarki o 3,3 tys. ton rocznie oraz pyłu o 256 ton na rok do powietrza. Inwestycja ta ma być zakończona do końca 2015 r.
Jak powiedział w piątek podczas konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, Marek Wdowiak, jest to jedno z największych przedsięwzięć koncernu.
- Dzięki zamontowaniu instalacji odsiarczania, uda nam się o aż o połowę obniżyć obecną emisję dwutlenku siarki i pyłu - dodał Wdowiak.
Nowa instalacja pomoże również w wypełnieniu przez Polskę dyrektywy unijnej dotyczącej emisji przemysłowych, która mówi o tym, że musi ona zredukować ilość dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu do 1 stycznia 2016 r.
Według Waldemara Kulaszki, dolnośląskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, powiat zgorzelecki, na terenie którego funkcjonuje Elektrownia Turów, jest odpowiedzialny za 75 proc. emisji gazów i 34 proc. emisji pyłów w całym województwie dolnośląskim.
- Inwestycja ta jest więc bardzo potrzebna. Zwłaszcza, że przyczyni się do poprawy powietrza nie tylko dla Polaków, ale również Czechów i Niemców. Będzie to na pewno miało wpływ na wzajemne stosunki - uważa Kulaszka.
Jak powiedział prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Marek Mielczarek, to już kolejna tak duża inwestycja na Dolnym Śląsku współfinansowana przez fundusz.
- W ciągu roku bierzemy udział w projektach związanych z ochroną powietrza o łącznej wartości około 1 mld zł. Dzięki temu żyjemy w czystszym otoczeniu i jesteśmy zdrowsi. Przekłada się to nie tylko na stan przyrody i krajobrazu, ale również na nowe miejsca pracy i rozwój gospodarki. Działania te stymulują również liczne ekoinnowacje - uważa Mielczarek.
PGE GiEK SA stara się również o dofinansowanie dla pozostałej części projektu tj. budowy instalacji odsiarczania spalin dla kolejnych bloków Elektrowni Turów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Podobna modernizacja czeka też Dolną Odrę, Bydgoszcz i Bełchatów (tam zresztą to jest kompleksowa modernizacja w ogóle). No i PGE szykuje też instalacje do odazotowiania w tych elektrowniach. Chociaż akurat poziom emisji siarki w ostatnich latach i tak się już udało dość pokaźnie obniżyć, jak na stan naszego przemysłu po tylu latach komuny to świetny wynik.