Tradycyjnie Międzynarodowym Targom Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego towarzyszy konkurs dla producentów. Tegoroczny zatytułowano: Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych "Katowice 2009". Zgłoszono do niego 24 projekty w trzech kategoriach - nowe maszyny i technologie; napędy i sterowanie; poprawa bezpieczeństwa.
Organizatorzy konkursu - z Polskiej Techniki Górniczej i miesięcznika "Napędy i Sterowanie" - podkreślali, że poziom tegorocznej rywalizacji jest wysoki i zgłoszono do niego rekordowo dużo produktów. Dużo tym bardziej, że od poprzedniego konkursu upłynęły tylko dwa lata. Werdykt jurorów ogłoszono podczas uroczystej gali, która kończyła pierwszy dzień tegorocznych targów.
- Dzisiaj nad Katowicami świeciło słońce, a serca się radowały, że Śląsk jest wizytówką nowoczesnych technologii - powiedział Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski gratulując sukcesu laureatom konkursu.
Prof. Marek Jaszczuk z Politechniki Śląskiej, przewodniczący jury ogłosił, że przyznano dziewięć równorzędnych nagród i pięć wyróżnień.
W kategorii NOWE MASZYNY I TECHNOLOGIE nagrody otrzymali:
1. Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne SA - za kombajn ścianowy wąskoramionowy typu KSW-1500 EU z elektrycznym napędem posuwu
2. Grupa Kopex - Fabryka Maszyn i Urządzeń Tagor - za zmechanizowaną obudowę ścianową TAGOR-15/32-Poz
3. Dolnośląska Fabryka Maszyn Zanam-Legmet sp. z o.o. - za wóz do obrywki SWB2N/Z C z kompensatorami obciążeń dynamicznych (KOD)
Wyróżnienie przypadło firmie MAS Sp. z o.o. - za agregat sprężarkowy budowy przeciwwybuchowej typu AST-45G
W kategorii NAPĘDY I STEROWANIE nagrody przyznano:
1. Rybnickiej Fabryce Maszyn Ryfama S.A. - za przenośnik zgrzebłowy Rybnik 850 z napędami zmieniającymi prędkość ruchu łańcucha odpowiednio do zmieniającej się wydajności urabiania kombajnem w ścianie węglowej
2. Jednostce Innowacyjno-Wdrożeniowej Edjan - za rozłącznik z odłączeniem i uziemnikiem szybkim średniego napięcia EDJAN_562_7.2kV/630A/20kA oraz przekładnię mimośrodową EDJAN-700
3. Dąbrowskiej Fabryce Maszyn Elektrycznych "Damel" - za silnik indukcyjny trójfazowy zintegrowany z przemiennkiem częstotliwości typu SG3F 450M-4 - 500 kW
Wyróżnieniami uhonorowano w tej kategorii aż trzy rozwiązania:
1. Grupę Famur - za system monitorowania ciśnienia w stojakach obudów ścianowych FAMAC RSCP
2. Hennlich Sp. z o.o. - za sterowanie impulsowe zmechanizowanej obudowy górniczej, ilość funkcji 2-20
3. firmę Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca - za hydrauliczne silniki satelitowe typu SM zasilane cieczami nieolejowymi
W kategorii POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA nagrodzono:
1. Bosch Rexroth sp. z o.o. - VacuClean - za urządzenie do pielęgnacji oleju hydraulicznego. Odwodnienie, odpowietrzenie i filtracja hydraulicznych cieczy roboczych
2. Fabrykę Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA - za aparat tlenowy ucieczkowy SR-K30 oraz aparat tlenowy ucieczkowy KA-60
3. Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa Emag - za przenośną iskrobezpieczną aparaturę sejsmiczną PASAT M
Wyróżnienie w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa otrzymał
Remag SA - za kurtynę powietrzno-wodną kombajnu chodnikowego R-200
Nad przebiegiem konkursu i wyłonieniem najnowocześniejszych rozwiązań czuwała komisja w składzie reprezentującym następujące firmy górnicze i jednostki naukowo-badawcze:
- Prof. dr hab. inż. Marek Jaszczuk - Politechnika Śląska (przewodniczący)
- Prof. dr hab. inż. Antoni Kalukiewicz - Akademia Górniczo-Hutnicza
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - Zespół Innowacji i Technologii - dyrektor Irma Pęciak
- Polska Technika Górnicza SA - prezes zarządu Henryk Stabla
- Zakład Przekładni i Hydrauliki "Bumar-Łabędy" Sp. z o.o. - prezes zarządu Ryszard Królikowski
- Dolnośląska Fabryka Maszyn Zanam-Legmet Sp. z o.o. - prezes zarządu Andrzej Rewak
- KGHM Poslka Miedź SA - prezes zarządu Herbert Wirth
- PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów SA - dyrektor centrum technicznego Leszek Orzechowski
- Katowicki Holding Węglowy SA - prezes zarządu Stanisław Gajos
- Kompania Węglowa SA - prezes zarządu Mirosław Kugiel
- Lubelski Węgiel \"Bogdanka\" S.A. - prezes zarządu Mirosław Taras
- Południowy Koncern Węglowy SA - prezes zarządu Andrzej Szymkiewicz
- periodyk "Napędy i Sterowanie" - redaktor Ryszard Klencz
Podczas targowej gali rozstrzygnięto także konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko. Agata Zielińska, wiceprezes Polskiej Techniki Górniczej poinformował, że w ocenie organizatorów targów w tym roku najciekawsze stoiska ma Kopex oraz Minova Ekochem.
Niespodzianką dla uczestników gali były nagrody przyznane przez ministra przemysłu węglowego Ukrainy za rozwój współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą. Otrzymał ją m.in Henryk Stabla, prezes PTG.
W galerii: Gala wręczenia nagród w konkursie Międzynarodowych Targów \"Katowice 2009\" na innowacyjne rozwiązania maszyn górniczych w katowickim hotelu Monopol (zdjęcia: Jarosław Galusek - Trybuna Górnicza)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Witam, gdzie można zobaczyć więcej zdjęć z imprezy? Pozdraiwam, MPJR
Bo przeróbką zajmuje się ta blondyna z ostatniego zdjęcia;))
Pytam, dlaczego wśród wyróżnionych nie ma nic i nikogo z zakresu nowych maszyn i technologii, napędów i sterowania, czy też poprawy bezpieczeństwa, co dotyczyłoby pracy przy przeróbce mechanicznej węgla?