Rozwój innowacyjnych rozwiązań na potrzeby logistyki naftowej i chemicznej to jeden z celów podpisanego porozumienia o współpracy między PERN Przyjaźń i Politechniką Gdańską. Porozumienie zostało podpisane we wtorek (10 grudnia) w Gdańsku.
Porozumienie podpisali: prezes PERN Przyjaźń SA Marcin Moskalewicz, wiceprezes PERN Dariusz Zawadka i rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk.
Dokument przewiduje m.in. rozwój innowacyjnych rozwiązań na potrzeby logistyki naftowej i chemicznej, wsparcie naukowe projektów, analizy, ekspertyzy techniczne, prace naukowo-badawcze oraz wymianę doświadczeń i wiedzy.
Prezes PERN Przyjaźń Marcin Moskalewicz zaznaczył, że podpisana umowa jest potwierdzeniem wieloletniej współpracy.
- Ja chcę, żeby myśl naukowa było mocno wdrażana w biznes, bo PERN tego potrzebuje - powiedział dziennikarzom.
Moskalewicz liczy na pomoc naukowców w trzech tematach. Wyjaśnił, że chodzi o technologię budowy zbiorników na paliwo, bezpiecznych, ale oszczędnych; o zwiększenie przepustowości rurociągów bez konieczności budowy nowego rurociągu. Jako trzeci problem prezes PERN wymienił potrzebę rozwiązań ekologicznych, które będą minimalizowały np. wyziewy ze zbiorników czy wycieki z rur i które pozwolą na szybką utylizację ewentualnych zanieczyszczeń.
Zadeklarował, że przedsiębiorstwo może zaoferować pomoc finansową lub wspólnie z uczelnią poszukiwać źródeł finansowania projektów.
Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk powiedział dziennikarzom, że dzięki porozumieniu liczy na rozwój "trójkąta wiedzy" tj. edukacji, badań i innowacji.
- Wielka firma, która ma ciekawe problemy, które wymagają rozwiązania i które są również wyzwaniem dla politechniki - powiedział.
- Z punktu widzenia nauki można łatwo znaleźć rozwiązania, ale tutaj trzeba też brać pod uwagę rozwiązania biznesowe i możliwości ludzkie - tłumaczył.
Poinformował, że rocznie PG zdobywa ok. 100 mln zł dzięki realizacji projektów dla biznesu. Współpracuje z ok. 10 przedsiębiorstwami z całego kraju.
- My po prostu wiemy, że jak zrobimy coś ciekawego, to pieniądze będą - dodał.
Na Pomorzu PERN realizuje trzy duże inwestycje. Na początku 2014 r. planuje rozpocząć budowę Terminalu Naftowego w Gdańsku. To strategiczny projekt spółki zakładający budowę zbiorników wraz z infrastrukturą do magazynowania i przeładunku ropy naftowej oraz chemikaliów o łącznej pojemności ok. 700 tys. m sześc.
Przedsiębiorstwo planuje też zbudować trzecią nitkę rurociągu pomorskiego łączącego Bazę Surowcową w Płocku z Bazą Manipulacyjną w Gdańsku. Spółka ma także w planach wybudowanie kolejnych zbiorników w bazie w Gdańsku.
PERN Przyjaźń jest spółką, w której 100 proc. akcji należy do Skarbu Państwa. Zajmuje się głównie transportem ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz wschodnich Niemiec, poprzez rurociąg Przyjaźń, biegnący z Adamowa do Płocka i dalej do Schwedt oraz Rurociąg Pomorski łączący Płock z Gdańskiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.