Owoc współpracy pomiędzy Kompanią Węglową a spółką Carboautomatyka - Powierzchniowa Stacja Odmetanowania w Kopalni Brzeszcze, od poniedziałku, 9 grudnia jest już otwarta.
Obiekt zastąpił starą, wybudowaną w 1976 r. stację, a jego nadrzędną funkcją jest - jak wyjaśnił zebranym na uroczystości otwarcia gościom dyrektor kopalni Janusz Adamowicz - ujęcie metanu z wyrobisk górniczych i górotworu dla poprawy bezpieczeństwa pracy górników i eksploatacji.
- Metan to zagrożenie, ale też źródło czystej energii. Stąd czasem nazywa się go białym węglem. Nowa stacja pozwala na ujęcie gazu z dołowych wyrobisk i przesłanie rurociągiem do odbiorców w celu ekonomicznego wykorzystania. Teraz możemy pozyskiwać metanu więcej, całość trafia do zlokalizowanej w Oświęcimiu firmy chemicznej Dwory oraz do opalania kotłów energetycznych Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. W przyszłości jednak planowane jest uruchomienie silników zasilanych metanem, które zapewnią energię elektryczną dla kopalni - wyjaśnił dyrektor Adamowicz.
Hentyk Stabla, prezes Carboautomatyki - spółki, która wybudowała stację - przyznał z kolei, że stacja przyczyni się do przedłużenia żywotności zakładu, a dwa podobne do niej obiekty Carboautomatyka buduje już za granicą.
- Dziękuję załodze i dyrekcji kopalni za współpracę. Pamiętajmy, że stacja ma przez wiele lat służyć głównie górnikom - dodał.
Po części oficjalnej i uroczystym przecięciu wstęgi, zebrani na otwarciu goście mogli dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom stacji i dowiedzieć się jak działają jej poszczególne elementy.
Warto dodać, że praca stacji jest zautomatyzowana, a nad bezpieczeństwem jej pracowników czuwa cały szereg nowoczesnych systemów, które dostosowują parametry pracy poszczególnych urządzeń do czynników takich jak np. temperatura powietrza czy ciśnienie atmosferyczne. Okazuje się bowiem, że są to czynniki, które wpływają bezpośrednio na to, jak zachowuje się ujmowany spod ziemi gaz.
Proces technologiczny nadzorowany jest i sterowany przez sterowniki przemysłowe na podstawie zadanych parametrów, warunków pracy i aktualnych wartości pomiarowych według algorytmów i autorskiego oprogramowania opracowanego przez pracowników Carboautomatyki.
Wszystkie dane są archiwizowane, a cały proces wizualizowany na monitorach w pomieszczeniu obsługi, gdzie jest możliwość zdalnego sterowania procesem oraz nadzoru wizyjnego pracujących urządzeń i całego obiektu.
System komputerowy pracujący na stacji jest połączony linią światłowodową z siecią kopalnianą co z kolei umożliwia podgląd pracy stacji i procesu technologicznego przez służby nadzorujące.
W galerii: uroczyste otwarcie nowej stacji odmetanowania w kopalni Brzeszcze, 9 grudnia 2013 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ujek Alojz - to pomówienia. Stacja należy do KWK Brzeszcze.
We wsi pogadują, że stacja jest już sprzedana jakiemuś prywaciarzowi....