Czeskie związki zawodowe działające w górnictwie węgla kamiennego chłodno przyjęły wiadomość o rezygnacji prezesa zarządu Jana Fabiana z funkcji prezesa zarządu spółki OKD z dniem 31 grudnia br. Jaromir Pytlik, szef Porozumienia Związków Zawodowych w OKD, powiedział dziennikarzowi portalu górniczego nettg.pl, że odchodzącego szefa spółki wspomina jako człowieka pracowitego, doskonałego fachowca w dziedzinie górnictwa i dobrego negocjatora. Jak wiadomo, Jan Fabian jest Słowakiem, na co dzień posługującym się językiem słowackim, również w kontaktach pomiędzy czeskimi współpracownikami i związkowcami.
- Język słowacki jest bardzo podobny do czeskiego, choć czasem wynikały problemy w komunikacji - zwrócił uwagę Jaromir Pytlik.
Informacja o zamiarze powierzenia funkcji kierowniczej w zarządzie OKD Dale'owi Ekmarkowi została równie chłodno przyjęta jak decyzja dotychczasowego szefa spółki.
- Amsterdam jest dość daleko od Ostrawy. Byłoby dobrze, gdyby wreszcie na czele spółki stanął ktoś z menagerów związanych z regionem, znający jego problemy. Obecna sytuacja w OKD jest bardzo skomplikowana i wynika z wielu powodów - zwrócił uwagę Pytlik.
Tymczasem pojawiły się już pierwsze komentarze po decyzji Jana Fabiana. Wytyka mu się m.in. podjęcie zbyt pochopnych działań antykryzysowych, w tym zmianę siedziby zarządu firmy z centrum Ostrawy do pomieszczeń kopalni Darkov, na peryferiach aglomeracji. Fakt ten miał rzekomo osłabić prestiż firmy, która była postrzegana wcześniej jako jedna z najprężniejszych w Czechach.
Marek Sibrt, rzecznik OKD powiedział, że Jan Fabian, po odejściu z firmy, zostanie w Czechach i ma zamiar pracować jej rzecz spółki w charakterze doradcy.
Nowy dyrektor zarządzający, Amerykanin Dale Ekmark, który swą funkcję obejmie 1 stycznia 2014 r. od pół roku mieszka w Ostrawie. Do tej pory pracował na rzecz OKD w charakterze doradcy.
Spółka NWR, właściciel kopalń OKD, swoje straty za trzy kwartały br. ocenia na 528 mln euro. Tylko w trzecim kwartale strata wyniosła ponad 122 mln euro. Dla porównania, w analogicznym okresie 2012 r. NWR wypracowała zysk w kwocie ponad 34 mln euro. Spółka OKD zatrudnia obecnie 12 tys. pracowników etatowych i ponad 2 tys. pracowników zewnętrznych - podał portal Financni Noviny.
Polskie górnictwo węgla kamiennego, w którym funkcjonuje 30 kopalń, po 9 miesiącach 2013 r. zanotowało stratę w wysokości 71,8 mln zł (ok. 18 mln euro). Na ten wynik wpłynęła przed wszystkim ponad 300- milionowa strata Kompanii Węglowej. Prywatna spółka OKD skupia jedynie 4 kopalnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.