W Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, przy ul. Jordana 39, można już oglądać wystawę poświęconą kultowi św. Barbary - patronki górników. Uroczyste jej otwarcie odbyło się w czwartek, 5 grudnia.
Ekspozycja, która potrwa do końca stycznia 2014 r. składa się głównie z obrazów przedstawiających wizerunek św. Barbary, które przetrwały wiele lat w śląskich kopalniach. Każdej z pracy towarzyszy inna historia, jednak jak pokazuje wystawa - kult patronki jest wciąż żywy i przybiera coraz to nowe formy. Oprócz wspomnianych obrazów, na wystawie zaprezentowano też m.in. przykłady tatuaży z wizerunkiem św. Barbary.
- Górniczy kult św. Barbary jest dla górników czymś niesamowicie intymnym, wewnętrznym. Jest czymś co mają w cechowni, chodniku, ale przede wszystkim w sercu. Na wystawie chcieliśmy więc pokazać nie tylko obrazy czy ich reprodukcje, ale historię tego kultu, to jak się kształtował i z jakimi przeszkodami czasem się spotykał. Poznacie tu też nazwiska - moim zdaniem bohaterów - górników, którzy nieraz z narażeniem życia ratowali swoje Barbórki przed zniszczeniem i straceniem - wyjaśniła zebranym na wernisażu gościom Beata Piecha Van Schagen, kustosz wystawy.
Obrazy, które zawisły na ścianach muzeum pochodzą z kopalń Siemianowice, Kleofas, Wieczorek, Szombierki i Rozbark. Przez dziesiątki lat zdobiły one ściany tamtejszych cechowni. Dziś, dzięki wystawie, ich historie poznać może każdy, kto zdecyduje się odwiedzić wystawę.
Warto dodać, że Beata Piecha Van Schagen, którą podczas wernisażu nazwaną największym znawcą tematu przygotowuje na Uniwersytecie Śląskim pracę doktorską na temat badanego przez siebie od lat kultu św. Barbary.
Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach jest czynne we wtorki,środy, czwartki w godz. 14.00 - 18.00, a od grudnia także w soboty w godz. 11.00 - 15.00. Dla zwiedzających wejście od ulicy Wita Stwosza 16. Dla wycieczek możliwe są inne terminy, po uprzednim telefonicznym ustaleniu. Ceny biletów: dobrowolna ofiara "do koszyczka".
W galerii: otwarcie wystawy "W cechowni, w chodniku, w sercu... Św. Barbara w górnośląskich kopalniach" (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.