Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po danych PMI dla sektora wytwórczego w Chinach - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX jest wyceniana na 93,31 USD, po wzroście o 59 centów.
Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 69 centów do 110,38 USD za baryłkę.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 2013 roku 50,8 pkt wobec 50,9 pkt na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.
Wstępnie spodziewano się większego spadku i indeksu na poziomie 50,4 pkt.
Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
- To, co widzimy w ostatnich miesiącach, to wyraźne oznaki stabilizacji perspektyw gospodarczych Chin - mówi Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney. - Znika idea twardego lądowania w chińskiej gospodarce.
W piątek (29 listopada) ropa w USA zdrożała o 42 centy do 92,72 USD za baryłkę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.