Od tego pytania, postawionego przez byłego premiera RP i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, rozpoczęła się dyskusja podczas konferencji Górnictwo 2013.
- Europa jest w stagnacji spowodowanej nie przez Unię, lecz nieodpowiedzialne instytucje finansowe i rządy niektórych państw. By wyjść z kryzysu musimy być konkurencyjni, niewiele mechanizmów jest w stanie do tego doprowadzić - mówił prof. Jerzy Buzek.
Były premier wskazał, że jednym z polskich atutów jest nasze górnictwo - jedno z najbezpieczniejszych na świecie, dające pracę dziesiątkom tysięcy ludzi, a kluczem do sukcesu gospodarczego, także w kontekście UE, jest zapewnienie bezpiecznych dostaw energii. Energii możliwie taniej i możliwie ekologicznej.
- Dlatego budujemy wspólny rynek energii w UE, który ma być jedną z odpowiedzi na kryzys. Chcemy konkurować na tym rynku i chcemy przede wszystkim wykorzystywać nasze rodzime paliwa - mówił prof. Buzek wskazując, że takie stanowisko, aż 95 proc. głosów, przegłosowano w raporcie dotyczącym wspólnego rynku energii.
- Jeżeli chcemy mieć tanią energię musimy wykorzystywać własne zasoby, bo to daje nam większe bezpieczeństwo energetyczne - podkreślał były premier.
W dalszej części dyskusji, która koncentrowała się głównie na problematyce rentowności górnictwa i koniecznych do przeprowadzenia działaniach restrukturyzacyjnych wystąpili: Oktawian Zając z Boston Consulting Group, prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej, Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Artur Maziarka, z Deloitte, oraz Adam Gorzanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Organizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, a jego patronem medialnym była Trybuna Górnicza.
W galerii: Konferencja Górnictwo 2013, Katowice, 22 listopada 2013 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.