Do połowy 2014 r. ma powstać aktualizacja strategii grupy kapitałowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) Przyjaźń - poinformował we wtorek (19 listopada) prezes spółki Marcin Moskalewicz.
- Szacujemy, że będzie to pierwsze półrocze 2014 r., że powstanie nowa, zaktualizowana strategia dla grupy - powiedział prezes PERN. Przypomniał, że obowiązująca obecnie strategia grupy PERN wyznacza cele działań do 2015 r.
- Wiadomo, że strategia musi być zmieniana, aktualizowana ze względu na zmieniające się warunki na rynku. Kiedy rok temu przyjmowaliśmy nową strategię, sytuacja inaczej wyglądała. Teraz, ze względu na dynamikę postępujących prac związanych z handlem ropą i paliwami, będziemy musieli nasze podejście do nowych wyzwań rynkowych poprawić, uaktualnić i zmienić - podkreślił Moskalewicz.
Odpowiadając na pytanie dotyczące Terminalu Naftowego w Gdańsku - strategicznej inwestycji PERN - Moskalewicz poinformował, że w ramach przygotowań do przedsięwzięcia, które zgodnie z planem ma rozpocząć się na początku 2014 r., spółka złożyła dokumenty dotyczące wydania pozwolenia na budowę.
- Jesteśmy na etapie złożenia dokumentacji, czyli pozwolenia na budowę. Dokumenty zostały złożone. W tej chwili jest okres dwóch miesięcy, kiedy ta dokumentacja będzie analizowana. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli dokonywać dużo uaktualnień. Liczymy, że styczeń, tak jak szacowaliśmy, będzie tym miesiącem, w którym wbita zostanie pierwsza łopata - powiedział prezes PERN.
Na początku listopada PERN i Naftoport podpisały umowę z włoskim koncernem Eni Trading and Shipping na przeładunek, magazynowanie i transport ok. 100 tys. ton ropy naftowej. Według PERN umowa ta otwiera nowe na polskim rynku możliwości tradingowe, czyli przyjęcie, magazynowanie, a następnie sprzedaż surowca do polskiego lub zagranicznego odbiorcy, zgodnie z dyspozycją jego właściciela.
Po zawarciu umowy z Eni Moskalewicz mówił, że jest to "poważny krok" spółki "dla uruchomienia i przetestowania nowych usług, jakie mają być świadczone w Terminalu Naftowym w Gdańsku".
Wcześniej PERN informował, że plany dotyczące Terminalu Naftowego, który ma powstać na terenie gdańskiego portu, obejmują budowę w najbliższych latach bazy do magazynowania i przeładunku ropy naftowej i chemikaliów, o łącznej pojemności ok. 700 tys. metrów sześc. Całkowita wartość inwestycji to 826 mln zł.
Pierwszy etap przedsięwzięcia - budowa zbiorników do przeładunku ropy naftowej - ma zakończyć się w 2015 r. Etap ten ma być zrealizowany ze środków własnych PERN w wysokości 415 mln zł. Drugi etap, czyli budowa zbiorników na produkty naftowe i produkty chemiczne - zgodnie ze wstępnym harmonogramem - ma zakończyć się w 2017. PERN zamierza pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.
Zgodnie z przyjętym przez PERN planem, gdański Terminal Naftowy ma osiągnąć "pełną funkcjonalność" w 2018 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.