Jednym z kierunków prac realizowanych w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach jest sterowanie pracą maszyn górniczych. Efektem prowadzonych prac badawczych nad możliwością budowy układów sterowania podzespołami maszyn z silnikami spalinowymi była publiczna dyskusja, zakończona obroną pracy doktorskiej mgr. inż. Mariusza Woszczyńskiego, która odbyła się 23 października 2013 r. na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Promotorem pracy był prof. dr hab. inż. Jerzy Świder, natomiast recenzentami: prof. dr hab. inż. Janusz Kowal z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz dr hab. inż. Gabriel Kost, prof. nzw. w Politechnice Śląskiej.
W polskim górnictwie rud miedzi wykorzystywanych jest blisko 1600 maszyn z silnikami spalinowymi. Średnie zużycie paliwa w takich silnikach oscyluje na poziomie 40 l/h. Przy takim zużyciu paliwa globalne koszty rosną nawet przy nieznacznym jednostkowym wzroście ceny.
W toku prac podjęto działania prowadzące do utworzenia technik badawczych, umożliwiających opracowanie systemu odzyskiwania i przetwarzania energii cieplnej na elektryczną, szczególnie w odniesieniu do napędów spalinowych stosowanych w górnictwie. W pracy przedstawiono metodę projektowania systemów zarządzania kilkoma źródłami energii elektrycznej w pojazdach, z zastosowaniem generatora termoelektrycznego.
Uzyskane wyniki pracy doktorskiej mają znaczenie nie tylko poznawcze, ale także utylitarne. Wyniki prowadzonych badań potwierdziły przydatność systemu do zastosowania w maszynach z silnikami spalinowymi, jak również w innych obiektach, w których występuje źródło strat cieplnych, z jednoczesną możliwością zapewnienia odpowiedniej różnicy temperatur.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.