Dwiema wersjami projektu nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego w piątek (8 listopada) zajmie się komisja prawnicza. Tydzień później powinny być gotowe do przedstawienia na Radzie Ministrów. Rząd zdecyduje, czy wybrać wersję Ministerstwa Skarbu, czy Ministerstwa Środowiska.
Te dwa projekty różnią kwestie związane z Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych.
- 31 października zdecydowano, że projekt ustawy w wersjach Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Skarbu (różnią się kwestią nadzoru nad NOKE) jest rekomendowany do przyjęcia przez Radę Ministrów - powiedział w środę (6 listopada) na konferencji Polski Gaz Ziemny 2020, organizowanej przez OPPPW, Rafał Miland z departamentu geologii i koncesji geologicznych resortu środowiska. - W piątek komisja prawnicza nada kształt prawny dokumentowi, po tygodniu będzie on gotowy do przedstawienia na Radzie Ministrów.
Zgodnie z decyzją Komitetu Stałego Rady Ministrów, pod obrady rządu trafią dwie propozycje.
- Wybór wersji pozostanie do decyzji rządu - poinformował Miland.
Negocjacje nad przepisami ustawy Prawo geologiczne i górnicze komplikuje spór toczący się między ministerstwem skarbu i środowiska o to, komu ma podlegać Narodowy Operator Kopalin Energetycznych, państwowy udziałowiec koncesji.
Mniej kontrowersji rodzą kwestie związane z opodatkowaniem wydobycia węglowodorów. Ustawa Specjalnym Podatku Węglowodorowym ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r. Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 proc. - w przypadku złóż konwencjonalnych ma to być ok. 42 proc., dla niekonwencjonalnych - ok. 38 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.