Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało kontrakt na dostawę najważniejszych elementów największego w Polsce superkomputera. Za 14 mln zł do Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ) trafi m.in. prawie 900 procesorów, pamięci RAM i dyski SSD.
Kontrakt przewiduje dostawę m.in. 896 10-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2, dostępnych na rynku zaledwie od kilkudziesięciu dni. Kolejne pozycje zamówienia to 57 TB pamięci RAM w modułach wysokiej gęstości z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności i podwyższonej odporności na błędy. Zgodnie z wymaganiami taka pamięć musi wytrzymywać do 10 zapisów pełnej pojemności dziennie przez 5 lat użytkowania.
- Dzięki umowie wkraczamy w ostatni etap procesu tworzenia zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej - podkreślił dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna.
Docelowo główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 500 teraflopów, czyli 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dzięki temu CIŚ znajdzie się w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie.
Szef Działu Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ Adam Padee podkreślał w rozmowie z PAP, że cały ośrodek zaprojektowano pod kątem efektywności wykorzystania energii, stąd np. pionierski system chłodzenia komputerów ciepłą wodą, który jest stosunkowo prosty, więc i mało awaryjny. Daje on skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer.
NCBJ podpisało już kontrakt na dostawę systemu chłodzenia wodą z firmą Format.
- To, z czym będziemy mieli do czynienia w Świerku jest na pewno wyjątkowe. Zarówno skala, jak i specyfika projektu powodują, że jest to przedsięwzięcie złożone, a jednocześnie ciekawe oraz bardzo prestiżowe - uważa prezes Format Artur Zeh.
Kierownik projektu CIŚ prof. Wojciech Wiślicki powiedział, że pierwsza partia podzespołów powinna trafić do Świerku do końca stycznia 2014 r.
- Część funkcjonującej instalacji chcielibyśmy udostępnić użytkownikom wiosną przyszłego roku - zaznaczył.
Jak mówił PAP prof. Wiślicki, superkomputer to odpowiednik ok. 20 tys. dobrej klasy komputerów PC, a klaster w CIŚ ma m.in. prowadzić np. obliczenia dotyczące bezpieczeństwa i optymalizacji warunków pracy reaktorów jądrowych.
- Żeby zoptymalizować warunki pracy reaktora, trzeba uwzględnić rozpływ ciepła, dynamikę cieczy chłodzącej, a żeby to dobrze robić, trzeba mieć oprogramowanie. Mamy licencje na takie oprogramowanie i zawsze staramy się weryfikować wyniki niezależnymi metodami z różnych źródeł. Stąd mamy kody amerykański i francuskie - wyjaśniał Wiślicki.
CIŚ ma również prowadzić obliczenia dotyczące sieci przesyłowych energii elektrycznej. Jak powiedział prof. Wiślicki, w ośrodku jest grupa, która zajmuje się optymalizacją dystrybucji energii elektrycznej w sieciach. Ma to duże znaczenie ekonomiczne, a nawet polityczne, bo w UE toczy się dyskusja nad różnymi modelami rynku energii i towarzyszącymi im sposobami wyznaczania cen, np. dla określonej strefy czy w danym węźle sieci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.