Na zamku w Kliczkowie 18-20 listopada, w woj. dolnośląskim naukowcy i praktycy dyskutować będą o najnowszych osiągnięciach badawczych i technicznych w dziedzinie górnictwa podziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
Swoje nowości zaprezentują również producenci maszyn i urządzeń.
- Konferencja KOMTECH 2013 jest poświęcona innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności. Stanowi forum wymiany doświadczeń między naukowcami, konstruktorami, producentami oraz użytkownikami rozwiązań o charakterze innowacyjnym. Jej głównym celem jest dzielenie się wiedzą o charakterze naukowym i technicznym, m.in. w aspekcie kierunków rozwoju systemów mechanicznych i mechatronicznych dla górnictwa, bezpiecznych systemów transportowych, a także nowoczesnych systemów organizacji i zarządzania eksploatacją maszyn.
Ważnym zagadnieniem jest identyfikacja i ocena czynników ryzyka, występujących podczas eksploatacji maszyn i urządzeń. Podczas pierwszej sesji zostaną zaprezentowane wyniki projektu INERG, realizowanego przez Instytut KOMAG wspólnie z Kopex Machinery oraz Kopex Electric Systems. Projekt dotyczy innowacyjnych rozwiązań maszyn wydobywczych, podnoszących bezpieczeństwo energetyczne kraju - wyjaśnia Małgorzata Malec, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.
Wirtualna rzeczywistość w procesie projektowania jest jedną z głównych specjalności naukowców z Instytutu KOMAG. Pozwala na weryfikację projektów w świetle takich kryteriów, jak wytrzymałość, stateczność, kolizyjność, ergonomia oraz bezpieczeństwo i ochrona zdrowia.
- Wirtualne prototypowanie, wdrożone i realizowane w KOMAG od wielu lat, pozwala już na etapie projektowo-konstrukcyjnym nie tylko eliminować ewentualne błędy, optymalizować postać konstrukcyjną przyszłego środka technicznego, ale również obserwować działanie maszyny zarówno w stanach roboczych, jak i awaryjnych. Jest to proces złożony, pozwalający na przeprowadzenie oceny w aspekcie funkcjonalności danego rozwiązania, co niewątpliwie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa użytkowania maszyn i urządzeń. Należy zaznaczyć, że równoległe połączenie kilku środowisk programowych umożliwia weryfikację działania maszyny wraz z układami jej sterowania. Symulacja obejmuje model fizyczny, modele układu napędowego i sterowania. Działania te prowadzone są przed fizycznym wytworzeniem maszyny, więc związane z nimi koszty są zdecydowanie niższe niż wprowadzanie modyfikacji do rozwiązań już istniejących - dodaje Małgorzata Malec.
Niewątpliwie zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w procesie projektowania, modelowania i symulacji pracy maszyn będzie jednym z najciekawszych tematów 14. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej, której hasło przewodnie brzmi: "Innowacyjne techniki i technologie dla górnictwa - bezpieczeństwo, efektywność, niezawodność".
Patronat medialny sprawują nad nią redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.