Rada Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wyłoniła ze swojego składu nowe prezydium. Przewodniczącym Rady został Jarosław Zagórowski, prezes JSW. Na funkcje wiceprzewodniczących powołano: Romana Łoja, prezesa KHW, Eugeniusza Mokrzyckiego, dyrektora Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Mariusza Saratowicza, prezesa Eltransu oraz Marka Uszko, wiceprezesa Kompanii Węglowej. Sekretarzem Rady został Andrzej Michalik, prezes Konsorcjum Przedsiębiorstw Robot Górniczych i Budowy Szybów.
Po raz pierwszy Rada przyznała tytuł Honorowego Członka Rady Izby, który otrzymała Joanna Strzelec-Łobodzińska, przewodnicząca Rady poprzedniej kadencji.
Jak mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Janusz Olszowski, prezes GIPH, podstawowym celem strategicznym Izby w obecnej kadencji (lata 2013-2016) jest przeciwstawianie się antywęglowej i antygórniczej polityce kreowanej na szczeblu Unii Europejskiej i krajowym.
- Skoncentrujemy się na organizowaniu pomocy członkom GIPH oraz lobbingu na rzecz zmian systemu prawnego utrudniającego funkcjonowanie górnictwa. Będziemy także dążyć do zapewnienia przedsiębiorcom wpływu na otoczenie prawne poprzez udział, za pośrednictwem Izby, w pracach legislacyjnych na szczeblu rządowym, parlamentarnym, regionalnym i lokalnym - mówi Janusz Olszowski.
Wśród zadań, jakie wyznaczyła sobie do realizacji Górnicza Izba znalazły się także monitoring przepisów prawa regulujących prowadzenie działalności gospodarczej w branży, inspirowanie ich nowelizacji, prezentowanie opinii w dziedzinie polityki gospodarczej, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy z eurodeputowanymi i polskimi parlamentarzystami, współpraca z administracją rządową i samorządową oraz innymi organizacjami w celu wspierania wspólnych interesów na poziomie krajowym i europejskim.
GIPH chce także nieść pomoc w zakresie usprawniania współpracy środowisk naukowych i badawczych z przedsiębiorcami oraz wspierać inicjatywy mające na celu zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw branży górniczej. Izba skoncentruje się także na promowaniu swoich członków poprzez pomoc w organizacji ekspozycji na targach i wystawach, organizację misji gospodarczych i działalność wydawniczą.
Dużą wagę przykłada również do współpracy z zagranicą, w tym z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL oraz lobbingu w organach i instytucjach UE. Znacząca część aktywności GIPH skoncentrowana będzie na działalności informacyjnej i szkoleniowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Można by to skwitować tak: Bla, bla, bla... Od kilku lat Olszowski gada to samo i nic z tego nie wychodzi. Na pytanie : co oni w tej izbie mogą ?odpowiedź brzmi: nic! Fasada za która nic nie stoi