Sejm znowelizował w środę (23 października) ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku tonażowym. Wbrew propozycji rządu i poprawce PSL podatkiem CIT nie zostaną objęte spółki komandytowe, a jedynie komandytowo-akcyjne.
Za ustawą zagłosowało 405 posłów, 27 było przeciw, 10 się wstrzymało. Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę PSL, zakładającą objęciem CIT również spółek komandytowych.
Pierwotnie rząd zaproponował, by CIT zaczęły płacić zarówno spółki komandytowe (SK), jak i komandytowo-akcyjne (SKA), które ostatnio były często wykorzystywane do tzw. optymalizacji podatkowej. Sejmowa komisja finansów publicznych wykreśliła jednak zapis o opodatkowaniu SK, którego nie zdołała przywrócić zgłoszona w drugim czytaniu poprawka PSL.
Spółki komandytowe w większości są zakładane przez osoby fizyczne: lekarzy, architektów czy prawników. SKA są tworzone przez osoby prawne, gdzie wspólnikami są firmy (to najczęściej duże przedsiębiorstwa).
Przyjęta nowelizacja zawiera też zmiany autorstwa PO w ustawach o PIT i CIT. Przewidują m.in. zmiany dotyczące sekurytyzacji wierzytelności banków. Chodzi o podatek od dochodów z umów o tzw. subpartycypację. To rodzaj zawieranych przez banki transakcji sekurytyzacyjnych, które stanowią jeden z instrumentów zarządzania ich płynnością. Zmiana zakłada odmienne niż dotychczas przyjęcie momentu powstania w banku przychodu oraz kosztów związanych ze zbyciem wierzytelności funduszowi sekurytyzacyjnemu.
Zmiany dotyczące PIT umożliwiają obniżenie podatku płaconego od dochodu ze sprzedaży odziedziczonych m.in. akcji, wkładów w spółdzielni, innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. W takim przypadku do kosztu uzyskania przychodów podatnik mógłby zaliczyć wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych praw majątkowych. W uzasadnieniu do ustawy autorzy zmian wskazali na brak jednolitej linii orzecznictwa sądów w sprawie możliwości pomniejszenia przez spadkobierców przychodów ze zbycia odziedziczonych przez nich np. papierów wartościowych, o koszty poniesione na ich nabycie przez spadkodawców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.