Ponad 4 mln zł będzie kosztowała modernizacja pochodzącego z lat 80. dworca kolejowego w Poraju. Za te środki odnowiona zostanie elewacja budynku, bardziej przyjazne ma się stać też jego wnętrze. Roboty mają się zakończyć w ciągu roku.
Polskie Koleje Państwowe poinformowały w środowym komunikacie o podpisaniu umowy na przebudowę obiektu. Przetarg w tej sprawie wygrało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Pol-rem" Sp. z o. o. z Myszkowa. Remont ma kosztować 4,3 miliona złotych.
Prace związane z przebudową obiektu mają się rozpocząć na początku listopada, a zakończyć jesienią przyszłego roku. W ich ramach wybudowany w latach 1985-1987 dworzec zmieni swój wygląd zewnętrzny. Skute mają zostać wszystkie tynki zewnętrzne i izolacje, a w ich miejsce ma pojawić się okładzina imitująca drewno. Na elewacji dworca od strony peronów zostanie zamontowany zegar o średnicy prawie dwóch metrów, podświetlany diodami LED.
Przemianę ma też przejść bezpośrednie otoczenie dworca - powstaną miejsca parkingowe, stojaki rowerowe i nowe ławki. Pojawić się ma też nowa zieleń.
PKP zapowiada, że gruntownie zmodernizowany hol będzie pełnił jednocześnie funkcję poczekalni. Zyska on nowe oświetlenie, ławki, zegar, tablice informacyjne, a także posadzkę. W projekcie zaplanowano również miejsca pod automaty biletowe, maszyny z przekąskami i napojami, bankomat i skrytki bagażowe. Część przestrzeni na parterze zarezerwowano pod salon prasowy oraz Gminne Centrum Informacji wraz z przestrzenią wystawienniczą.
Dworzec ma być przyjazny dla osób niepełnosprawnych - zaplanowano m.in. likwidację barier architektonicznych w otoczeniu budynku. Poprawić się ma też energooszczędność dworca, a dzięki systemowi monitoringu bezpieczeństwo w jego bezpośrednim otoczeniu.
Przebudowa dworca Poraj będzie finansowa ze środków własnych PKP SA i budżetowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.