Komisja Europejska przyjęła listę ok. 250 kluczowych projektów w dziedzinie infrastruktury energetycznej. Będą mogły skorzystać z przyspieszonych procedur wydawania pozwoleń i usprawnionego rozpatrywania przez organy regulacyjne. Uzyskają również dostęp do wsparcia finansowego dzięki instrumentowi "Łącząc Europę", w ramach którego przeznaczono 5,85 mld euro na potrzeby transeuropejskiej infrastruktury energetycznej w okresie 2014-2020.
Na liście znalazł się między innymi projekt budowy mostu energetycznego Polska - Litwa, połączenia transgraniczne 380 kV Eisenhuettenstadt - Plewiska i linii 400 kV Krajnik - Byczyna, przebudowa linii Krajnik - Vierraden i Mikułowa - Świebodzice, a także budowa elektrowni szczytowo - pompowej Młoty. Na wsparcie mogą liczyć też projekty interkonektorów gazowych z Czechami i Słowacją, projekty Baltic Pipe (połączenie gazowe z Danią), planowany interkonektor gazowy z Litwą, a także rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu.
- Musimy dopilnować, by nasze ograniczone środki zostały mądrze wykorzystane a unijne pieniądze trafiły tam, gdzie przysporzą europejskim konsumentom największych korzyści. Mamy również nadzieję, że ta lista projektów w dziedzinie infrastruktury energetycznej i korzyści związane z ich realizacją, przyciągną większą liczbę inwestorów - skomentował komisarz ds. energii Guenther Oettinger.
Realizacja projektów ułatwi państwom członkowskim zintegrowanie ich rynków energii, pozwoli im na zdywersyfikowanie źródeł energii i przyczyni się do zakończenia izolacji energetycznej niektórych z nich. Zwiększy również gotowość sieci do przyjęcia większej ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i w konsekwencji przyczyni się do ograniczenia emisji CO2.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.