13 października w Zakopanem rozpoczęła się XXVII konferencja z cyklu Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej. Tematem tegorocznej edycji konferencji będą ceny na rynku paliw i energii.
Organizatorem spotkania jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi.
Obrady tematyczne konferencji rozpoczną się w poniedziałek, 14 października. Wcześniej prof. Eugeniusz Mokrzycki, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk otworzy obrady. W ramach pierwszej porannej sesji przewidzianych jest pięć referatów. O sytuacji i perspektywach węgla kamiennego na świecie będzie mówiła Urszula Lorentz. Henryk Paszcza zaprezentuje referat pt. "Spadek cen w morzu węgla zagrożeniem dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce". Nad konkurencyjnością cenową polskiego węgla na rynku krajowym zastanowią się Krystyna Włodarczyk i Tomasz Huzarewicz, natomiast o konkurencyjności paliw w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce mówił będzie Zbigniew Grudziński.
Konferencja będzie trwała do 16 października. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Komitet Problemów Energetyki PAN oraz Polski Komitet Światowej Rady Energetycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.