Jest już po PreCOP - nieoformalnym spotkaniu delegacji rządowych państw uczestniczących w listopadowej konferencji klimatycznej COP19.
PreCOP to trzydniowe (2-4 października) spotkanie, podczas którego delegacje z 40 państw rozmawiały o tym, jak miałoby wyglądać nowe porozumienie klimatyczne, o zaangażowaniu biznesu w działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i źródłach finansowania takich działań.
- Dyskutowaliśmy najistotniejsze rzeczy, które chcemy popchnąć do przodu w Warszawie: harmonogram dojścia do nowego porozumienia, elementy i funkcje tego porozumienia... - mówił po zakończeniu PreCOP Marcin Korolec, minister środowiska. - Bardzo ciekawe były sesje z udziałem biznesu (...). Biznes wyraził swoje zainteresowanie uczestnictwem w procesie, bo w oczywisty sposób wpływa on na ich długoterminowe plany...
Październikowa debata klimatyczna jest wstępem do zasadniczej: Konferencji ONZ w Sprawie Zmian Klimatu - COP19, która oficjalnie rozpoczyna się 11 listopada. Do 19 listopada potrwają negocjacje na poziomie urzędników. Od 19 do 22 listopada radził będzie Segment Wysokiego Szczebla (High Level Segment), z udziałem ministrów środowiska.
W tym roku w trakcie konferencji COP19 planowane są debaty z udziałem przedstawicieli biznesu i miast, tzw. Business Day oraz Cities Day. Na tych spotkaniach ma się zebrać opinie i pomysły praktyków. Od nich będzie w znacznej mierze zależało tempo wprowadzania nowych rozwiązań niskoemisyjnych.
COP19 ma być rozpoczęciem procesu negocjacji nowego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Nowa umowa klimatyczna ma zostać podpisana w 2015 r. w Paryżu. Redukcja emisji, wg wytycznych osiągniętego porozumienia, ma zacząć obowiązywać w 2020 r. Podczas warszawskiego szczytu klimatycznego mają być stworzone fundamenty pod to porozumienie, by można było je podpisać za 2 lata w stolicy Francji.
Polska była już w 2008 r. organizatorem oenzetowskiej konferencji klimatycznej. Wówczas na obrady COP14 przyjechało ok. 10 tys. gości. Teraz organizatorzy COP19 spodziewają się ich o 2 tys. więcej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.