Są sfrustrowani, bo tuż po studiach zarabiają 1300 zł na rękę. Często po kilku miesiącach pracy chcą zrezygnować, przekonując się, że nie trafili z wyborem zawodu. Młodzi inżynierowie górniczy, wyposażeni w coraz bogatszą wiedzę teoretyczną, nie potrafią kierować ludźmi i jasno komunikować swoich oczekiwań. Tymczasem to właśnie od nich zależy stan bezpieczeństwa w kopalniach.
- Dwa lata temu GIG przeprowadził badania mające na celu rozpoznanie przyczyn dużej liczby wypadków przy pracy w kopalniach. Okazało się, że wśród osób dozoru ruchu w każdej z siedmiu badanych kopalń zdarzały się trudności z realizacją funkcji kierowniczej. Zarówno w ocenie robotników, jak i dozoru podstawową przyczyną tych trudności są niedostatki organizacyjne. Spora grupa robotników wyraziła także opinię, że trudności te wynikają z braku u dozoru umiejętności postępowania z ludźmi oraz braku umiejętności właściwego porozumiewania się - mówi Grzegorz Herwy, wiceprzewodniczący PZZ Kadra.
Opinię o wpływie autorytetu dozoru na kształtowanie bezpieczeństwa pracy potwierdzają spostrzeżenia Adama Hassy z Wyższego Urzędu Górniczego, który przeanalizował stan wypadkowości w polskim górnictwie, począwszy od 1945 r. Z obserwacji tych wynika, iż wzrost liczby wypadków miał miejsce w latach przesileń politycznych, w roku: 1956, 1970, 1980 i 1989. Zdaniem Adama Hassy fale protestów społecznych
w kopalniach wiązały się z obniżeniem dyscypliny i kwestionowaniem decyzji przełożonych oraz ich autorytetu. Natychmiast miało to przełożenie na liczbę wypadków śmiertelnych.
Zdaniem Eugeniusza Małobęckiego, dyrektora kopalni Mysłowice-Wesoła, nie wszyscy absolwenci uczelni nadają się do sprawowania funkcji kierowniczej. Na zmianę ich mentalności można wpłynąć, wysyłając młodą kadrę na szkolenia i podnosząc jej kwalifikacje, ale też docierając już do szkół średnich, kształtując wyobrażenie o górnictwie najwcześniej, jak się da.
- To ważne, bo wielu stypendystów po kilku miesiącach pracy chce zrezygnować, przekonując się, że nie trafili z wyborem zawodu. Powstaje wówczas problem zarówno dla pracodawcy, jak i młodego człowieka - mówi Małobęcki.
Wprawdzie wraz z odbudową górniczego szkolnictwa sytuacja związana z teoretycznym przygotowaniem adeptów do pracy górniczej poprawiła się, ale większość młodych ludzi kończy swoją ścieżkę awansu na szczeblu kierownika oddziału.
Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra, genezy tego zjawiska upatruje w decyzjach podjętych w 2007 r. przez wiceministra Poncyljusza.
- Wycięcie przez ministra Poncyljusza kadry zarządzającej doprowadziło do potężnej luki pokoleniowej, której nie jesteśmy w stanie do dziś zasypać. Większość ludzi nie chce awansować, bo boi się, że przyjdzie jakiś polityk i wyrzuci ich ze stanowiska za decyzje podjęte w interesie zakładu pracy, ale wbrew interesom politycznym - przekonuje związkowiec.
Dariusz Trzcionka jest także przekonany, że na upadek autorytetu dozoru ma wpływ postawa kierownictwa kopalń, które nieraz publicznie kwestionuje podejmowane przez dozór decyzje.
Za podstawę relacji na linii przełożony-pracownik przewodniczący Kadry uznaje wzajemny szacunek, bez względu na zajmowane stanowisko. O tym, że jakość relacji międzyludzkich i umiejętność komunikowania się przekładają się na bezpieczeństwo pracy w kopalni, przekonany jest również Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej. W jego opinii dobry szef nie powinien jedynie karać, ale musi pamiętać też o pochwałach. Prezes wskazuje także, jak dużą rolę odgrywa integrowanie załogi, chociażby przy takich okazjach jak Barbórka.
- Nie chodzi o to, żeby się poklepywać wzajemnie po plecach, ale szczerze porozmawiać o problemach. Mądry szef, gdy mu fedrunek nie idzie, nie zwołuje narady, ale zaprasza na golonkę - wskazuje wiceprezes KW.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No to Łopata proszę bardzo, zapraszam w poniedziałek na AGH i niech się Pan uda do rektora i zaproponuje reformę edukacji, albo od razu do ministerstwa, a nie jechać po najmniej winnych studentach, którzy robią to co inni im narzucą. A tak w ogóle to większość z nas chętnie brała by jak największą ilość praktyk, szczególnie że są płatne, przy obecnym rynku pracy, ale znowu kopalniom się to nie widzi, bo to kosztowne i czasochłonne dla nich. A wszystko to takie piep****** żeby wmówić ludziom, że się do niczego nie nadają i zatrudnić ich za miskę ryżu.
Początek nauki zawsze powinien być przy łopacie.
sprawa z ludźmi po studiach ma się trochę inaczej niż Wasze szacowne grono pisze poniżej...człowiek po studiach ma na początku teorię, bo skąd ma nabrać praktykę jeżeli na studiach jest 1 lub 2 miesiące praktyk na KWK? Czy Wy jako fizyczni po 1 miesiącu tak dobrze znaliście się na swojej robocie? Przypomnijcie sobie ile to trwa zanim człowiek się w jakąś pracę wdroży? Dodajcie do tego tak specyficzny zakład pracy jakim jest kopalnia...dlatego dajcie tym młodym ludziom troche czasu i jakąś szansę na początku a nie odrazu "debil", te 5 lat, które oni poświęcili na szkołę to nie były tylko lata imprez i picia, ale również nauki, zmiany miejsca zamieszkania, wiązało się z tym wiele kosztów i wyrzeczeń... a Wy odrazu nazywacie 95% z nich "debilami"...chyba te epitety nie są na miejscu. Przejdźmy do sedna sprawa, kim według Was jest osoba dozoru? Osoba dozoru powinna dbać o dobrą organizację pracy oraz zapewniać całą logistykę, aby ludzie mieli jak wykonać swoją robotę... Jej zadaniem nie jest bycie kapo, zastraszanie itp... Przecież pracownicy fizyczni i dozór jedzie na tym samym wózku, mają zrealizować robotę i za to są rozliczani... Nie rozumiem skąd tyle złości, zawiści w stosunku do dozoru, a szczególnie młodych adeptów, którzy dopiero uczą się sztuki górniczej... Nasuwa się jedno stwierdzenie: "nie pamięta wół jak cielęciem był..." Ja jako młoda osoba dozoru bardzo szanuje ciężką robotę, którą wykonują pracownicy fizyczni i staram się jak najbardziej im tę pracę ułatwić i usprawnić... na tyle ile jestem w stanie... Mam nadzieję, że do niektórych z Was trafi, któryś z powyższych argumentów.
Trzeba sie było uczyć tępe ryle.....
Podwyżki! Kiedy będą? jak bedą podwyzki, to sam se kupie golonko, piwo i cała resztę. Zwiazkowce, walczyc o podwyzki
xxx nie używaj proszę takich słów jak kapo, ponieważ to porównanie jest co najmniej nie na miejscu. Obecnie mamy dużo lepszą sytuację, nawet jak za czasów PRL, jeśli idzie o nadmierne wykorzystywanie sił ludzkich, a jeszcze dużo można poprawić w tym względzie.
95 % tych kolesi ze studiów to kompletne debile którym daje sie niby według ich rozumienia władze nad robolami wystarczy zobaczyć przyklad silesi pozatrudniali głupków i kazano im spełniać role :kaapo ; taki kolo niemający wogóle żadnego doświadczenia normalna kolej w górnictwie było tak że robisz za fizola ze 10 15 lat jak jesteś dobry to cie zrobili dozorcą itd terzaz żadnego fizycznego nie zrobia osobą dozoru bo zagraża swoją wiedzą i umiejętnościami sztygarom i nadsztygarom więc po co sobie konkuręcje robić dziwie sie urzędom górniczym że dopuszczają do takiego stanu żeczy że ktoś ma inż przed nazwiskiem wcale nie świadczy o tym że sie nadaje za kaapo
po studiach zaczołem od pracy fizycznej i powiem szczerze że jak trafie na mądrego przodowego to mogę się dużo więcej nauczyć niż jako stażysta, który ino chodzi i zaglada i udaje że coś rozumie.
Zasady przyjmowania studencików na osoby dozoru są bardzo proste. Najlepiej wybrać uległego kretyna, który bez zastanowienia wykonuje wszystkie polecenia. Najgorszymi kandydatami na osobę dozoru są pracownicy fizyczni, bo oni wiedzą doskonale co można zrobić, a czego nie można zrobić. Ponadto dobrze się nad tym zastanowią i umieją się postawić. Drugim kryterium są znajomi królika jak również powiązania rodzinne, tatuś nadsztygar to synuś musi być sztygarem, a to że jest debilem ni ema najmniejszego znaczenia.