- Niestety, stres jest w górnictwie zjawiskiem stałym i towarzyszy pracy kadry inżynieryjno-technicznej od lat. Dzisiejsze górnictwo stawia przed kadrą coraz większe wymagania, związane nie tylko z postępem technicznym, ale także z odpowiedzialnością za koszty - stwierdza w rozmowie z Trybuną Górniczą Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej i przewodniczący Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.
Projekt realizowany przez Główny Instytut Górnictwa i PZZ Kadra dotyczył rozwijania kompetencji społecznych, które przekładają się na poprawę relacji pomiędzy ludźmi w pracy. Czy widzi Pan konieczność przeprowadzania szkoleń w tym zakresie?
Bezwzględnie tego typu szkolenia należy kontynuować, tym bardziej że następuje wymiana pokoleniowa kadry inżynieryjno-technicznej. Jako pracodawcy sami motywujemy do odejść wraz z nabytym wiekiem emerytalnym, na to miejsce mamy przygotowane nowe kadry, które kilka lat temu skończyły studia i podjęły pracę w górnictwie. Jednak samo przygotowanie zawodowe, uzyskane podczas studiów, nie daje praktyki, którą można nabyć w ramach tego typu szkoleń. Na studiach nikt nie uczy, jak ważna jest jakość kontaktów międzyludzkich. Nie przekazuje się wiedzy o prawie pracy i zapisach Prawa geologicznego i górniczego.
Praca w górnictwie, także z racji rosnących zagrożeń naturalnych, łączy się z coraz większym stresem. Rozwiązywanie sytuacji stresogennych wymaga specjalnych kwalifikacji od kadry dozoru?
Niestety, stres jest w górnictwie zjawiskiem stałym i towarzyszy pracy kadry inżynieryjno-technicznej od lat. Dzisiejsze górnictwo stawia przed kadrą coraz większe wymagania, związane nie tylko z postępem technicznym, ale także z odpowiedzialnością za koszty. Na osoby dozoru nakłada się coraz więcej obowiązków, stąd, aby mogły się poruszać w tych zagadnieniach, bezwzględnie potrzebują wsparcia, także w postaci szkoleń.
Widzi Pan tu pole do popisu dla organizacji związkowych? Czy organizacje związkowe powinny być w tej sprawie partnerem dla pracodawców?
Między innymi dla tych celów powstał Związek Zawodowy Kadra.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.