Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie poinformował w środę (2 października) o powstaniu konsorcjum dla wdrożenia nowej geotermalnej technologii polegającej na uzyskiwaniu gorącej wody z suchych gorących skał (Hot Dry Rocks - HDR, Enhanced Geothermal Systems - EGS).
Wykorzystuje ona znaną metodę poszukiwania gazu łupkowego polegającą na szczelinowaniu górotworu. Jednakże w tym przypadku wszystkie zabiegi, poszukiwania i efekty są dużo pewniejsze i prostsze, gdyż wykonywane są przede wszystkim w litych i masywnych skałach krystalicznych. Pomysł polega na zatłaczaniu wody do otworu chłonnego i jej podziemny przepływ przez gorące skały do otworu eksploatacyjnego. Dla tego celu na zlecenie Ministerstwa Środowiska powołane zostało konsorcjum, które tworzą Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (lider), Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych.
Przeprowadzono wstępne badania na podstawie materiałów archiwalnych. Ich wyniki są bardzo obiecujące. Najkorzystniejsze warunki występują w krystalicznych skałach Sudetów. Za najlepsze uznano parametry geotermiczne w podatnym na procesy szczelinowania granitowym plutonie Karkonoszy - szczególnie w rejonie na południe od Szklarskiej Poręby oraz w pasie na południowy wschód od Jeleniej Góry - w okolicy Kowar i Karpacza. Gradient geotermiczny w tych strefach wynosi ok. 4°C/100 m. Na głębokości 3500 m temperatura skał sięga 145°C, a na głębokości 4000 m ok. 165°C.
Jednostkowa moc elektryczna brutto, możliwa do wygenerowania w tych warunkach termicznych, wynosi odpowiednio 9,5-10 kW/(m3/h) i 12-13 kW/(m3/h). Moc elektryczna brutto przykładowej elektrowni binarnej w warunkach stałej eksploatacji wód z głębokości ok. 4,5 km z wydajnością 100 m3/h, o stabilnej temperaturze około 165°C i przy zatłaczaniu wody powrotnej o temperaturze 70°C może wynieść 1,2-1,3 MW brutto (cieplna może być ośmiokrotnie większa). Korzystne warunki stwierdzono również w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego i Krośniewic w rejonie Łodzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.