W środę (2 października) w Warszawie rozpoczął się PreCOP - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu środowiska. Delegaci z blisko 40 krajów, w tym ministrowie środowiska, będą dyskutować o nowym porozumieniu klimatycznym, które ma zacząć obowiązywać w 2020 r.
Do rozmów zaproszono także przedstawicieli biznesu. Spotkanie potrwa do piątku. PreCOP to spotkanie poprzedzające Konferencję ONZ w Sprawie zmian klimatu, którą Polska będzie gościła w listopadzie br. w Warszawie (11-22 listopada). Pierwszego dnia odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli biznesu i polityków, dotycząca tego, jak przedsiębiorcy mogą skutecznie zaangażować się w działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i jak poprawić współpracę miedzy przemysłem a negocjatorami. Przez kolejne dwa dni delegaci będą rozmawiać o kształcie nowego porozumienia klimatycznego oraz finansowaniu działań związanych z adaptacją do zmian klimatu.
- Czekają nas trzy dni intensywnych rozmów. W tym czasie będziemy zbierać opinie i pomysły poszczególnych delegacji dotyczące ich oczekiwań wobec przyszłego porozumienia klimatycznego. Musimy zastanowić się m.in. nad takimi elementami nowej umowy, jak czas jej obowiązywania, czy jak zapewnić, by umowa mogła być ratyfikowana przez wszystkie 194 państwa - członków Konwencji klimatycznej - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.
- Do rozmów zapraszamy także, po raz pierwszy w historii konferencji klimatycznych, przedstawicieli biznesu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, bez ich zaangażowania nie uda się nam skutecznie ograniczyć emisji gazów cieplarnianych. To przemysł dysponuje wiedzą i narzędziami, jak skutecznie redukować emisje. Jako bardzo ważna strona w działaniach na rzecz ograniczenia zmian klimatu, biznes musi być uczestnikiem procesu negocjacyjnego - dodaje minister Korolec.
- Włączenie biznesu to dobry krok w kierunku podniesienia efektywnosci procesu negocjacyjnego - mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
PreCOP potrwa do piątku, 4 października. W spotkaniu udział wezmą delegaci z ok. 40 krajów, w tym m.in. z: Chin, Danii, Francji, Korei Południowej, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Wśród zaproszonych do rozmów przedstawicieli biznesu znajdują się m.in. takie firmy, jak: BASF, CEMEX, Alstom, PGE, PKN Orlen oraz organizacje biznesowe z całego świata m.in.: Lewiatan, BUSINESSEUROPE, Brazylijska Konfederacja Przemysłowa czy amerykańska Rada Międzynarodowego Biznesu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.