We Wrocławiu trwa rozbudowa i modernizacja fragmentu linii kolejowej E 59 relacji Wrocław - Poznań, która ma się zakończyć we wrześniu 2015 r. Pociągi pojadą wówczas z prędkością do 160 km na godzinę, a czas podróży skróci się o 20 minut.
Jak powiedział w poniedziałek (29 września) podczas konferencji prasowej rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe SA Mirosław Siemieniec, z zaplanowanych wydatków w kwocie około 1,2 mld zł ponad 70 procent pozyskano z funduszy europejskich.
Trwający już II etap tej inwestycji obejmuje 58-kilometrowy odcinek od Wrocławia do granicy województwa dolnośląskiego, znajduje się na nim ponad sto obiektów inżynieryjnych m.in. wiaduktów, kładek, przejść podziemnych.
Linia o statusie trasy międzynarodowej będzie w całości zelektryfikowana, wyposażona w najnowszy system sterowania ruchem oraz łączności.
Prace w II etapie rozpoczęto od modernizacji zabytkowego wiaduktu na Odrze we Wrocławiu, co ma kosztować ponad 41 mln zł. Zasadnicza część robót zlokalizowanych w stolicy Dolnego Śląska rozpocznie się w styczniu 2014 r. i potrwa przez rok.
Przybędzie zupełnie nowy przystanek kolejowy Wrocław Osobowice, umiejscowiony w pobliżu największego wrocławskiego cmentarza, i ta stacja ma być gotowa przed 1 listopada przyszłego roku.
Jak zaznaczył wicedyrektor projektu z ramienia PKP PLK Józef Gąsior, większość trasy poza granicami Wrocławia została już przebudowana, ale właśnie w mieście wykonawców czeka największe wyzwanie, ponieważ część infrastruktury jest jeszcze poniemiecka i na wiele prac wymagana jest zgoda konserwatora zabytków.
Tak stało się m.in. podczas modernizacji wiaduktu na Odrze, gdy po odsłonięciu części gruntowej na budowę musieli wkroczyć archeolodzy.
- Ten wiadukt nie jest taki stary, ale podobno bardzo unikalny, dlatego konserwator objął go swą ochroną. Projektanci dostali zalecenia, by zmienić fragmenty projektu, co powoduje zwłokę w pracach. Przypuszczamy, że w środku miasta będzie więcej takich zaleceń, jednak nie powinno to doprowadzić do znaczących opóźnień. Braliśmy to pod uwagę - powiedział w rozmowie z PAP przedstawiciel wykonawcy inwestycji, firmy PRKiI, dyrektor projektu Sławomir Raczyński.
Kierownik kontraktu z ramienia PKP PLK Jarosław Szczepaniak poinformował, że najwięcej prac zaplanowanych w latach 2014 - 2015 wiąże się z przebudową węzła wrocławskiego i remontem kolejnego historycznego wiaduktu Grabiszyn w centrum Wrocławia tuż przed dworcem głównym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.