Do Ustronia zjechali znawcy robót strzałowych, by uczestniczyć w specjalistycznej konferencji (25-27 września). Obejmuje ona szeroki zakres problematyki związanej z technikami strzelniczymi, stosowanymi zarówno w górnictwie odkrywkowym, podziemnym, otworowym, jak i w wyburzeniach obiektów budowlanych i robotach inżynierskich.
Osobne panele poświęcone będą obowiązującym przepisom oraz planowanym nowelizacjom prawa. Podczas konferencji podjęte będzie zagadnienie bezpieczeństwa i wpływu na otoczenie oraz monitoringu robót strzałowych. Zaprezentowane będą również innowacyjne technologie strzałowe zastosowane do różnych surowców, w oparciu o doświadczenia konkretnych zakładów górniczych. Planowany jest również wyjazd techniczny do Kopalni Kamienia Wisła.
"Technika Strzelnicza w Górnictwie i Budownictwie" to osiem sesji referatowych m.in. o kwestiach prawnych regulacji oraz technicznych możliwości i innowacji techniki strzałowej.
Konferencję zainaugurował prof. Zbigniew Kasztelewicz przedstawiając "perspektywy rozwojowe górnictwa w Polsce w XXI wieku". Reprezentujący nadzór górniczy mówili o zasadach bezpiecznego prowadzenia robót oraz robót strzałowych w szybach kopalnianych...
- Górnictwo jest największym konsumentem materiałów wybuchowych wykorzystywanych do celów cywilnych. Rocznie zużywa około 31 mln kg, w tym w zakładach należących do KGHM ok. 14 mln kg, 16,5 mln kg w górnictwie odkrywkowym oraz 2,5 mln kg w kopalniach węgla kamiennego - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego - jednego z organizatorów konferencji w Ustroniu.
Konferencję zorganizowała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Katedra Górnictwa Odkrywkowego Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH wraz z Wyższym Urzędem Górniczym, Komitetem Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniem Polskich Inżynierów Strzałowych, Fundacją Nauka i Tradycje Górnicze AGH Kraków. Wydarzeniu patronują: prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka -rektor AGH, dr inż. Piotr Litwa - prezes WUG, prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś- przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.