PGE Polska Grupa Energetyczna, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea ustaliły w poniedziałek (23 września) przyszłą strukturę własnościową i zasady funkcjonowania spółki celowej PGE EJ1, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformowały portal górniczy nettg.pl biura prasowe spółek. Dokument, uzgodniony przez cztery firmy, stanowi projekt przyszłej umowy wspólników, na mocy której podmioty nabędą udziały w PGE EJ1.
Zgodnie z zapisami umowy, PGE będzie posiadała 70 proc. w kapitale zakładowym spółki i sprzeda na rzecz pozostałych podmiotów pakiet 438 tys. udziałów stanowiących łącznie 30 proc. w kapitale zakładowym PGE EJ1.
Tauron Polska Energia, KGHM Polska Miedź oraz Enea nabędą po 146 tys. udziałów stanowiących odpowiednio 10 proc. w kapitale zakładowym PGE EJ1.
Umowa zawiera także zasady uczestnictwa wszystkich stron w projekcie przygotowania i budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
Umowa wspólników zostanie zawarta po uzyskaniu zgód organów korporacyjnych wszystkich stron. Nabycie udziałów w spółce PGE EJ1 warunkuje także otrzymanie koniecznych zgód antymonopolowych i przyjęcie przez Radę Ministrów Programu polskiej energetyki jądrowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.