Zgodnie z prawem przed budową każdej autostrady na teren objęty inwestycją wkraczają archeolodzy. Często znajdują ciekawe artefakty. To co znaleźli, przed budową A4 na odcinku od Krakowa do Tarnowa, będzie prezentowane od 25 września w Muzeum Śląskim.
Ekspozycję będzie można zwiedzać do 7 stycznia 2014 r.
Badania archeologiczne wyprzedzające budowę autostrad to jedne z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięć badawczych. Prace wykopaliskowe prowadzone na niespotykaną wcześniej skalę dostarczyły ogromnej ilości nowych źródeł do poznania dawnych dziejów ziem współczesnej Polski. Na odcinku od Krakowa do Tarnowa przebadano tam ponad 170 stanowisk archeologicznych ze śladami pradziejowego i nowożytnego osadnictwa, z czego 121 w rejonie Krakowa. Najstarsze z nich pochodzą sprzed około 15 tysięcy lat, najmłodsze z XIX wieku.
Odkrycia ukazuje wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Krakowski Zespół do Badań Autostrad.
Wśród ponad 600 eksponowanych zabytków szczególnej uwadze polecamy unikatową, glinianą figurkę kobiety z Modlnicy, której wiek archeolodzy szacują na około 7500 lat; amforę ozdobioną stylizowaną sylwetką ludzką sprzed 6500 lat znalezioną w Targowisku; biżuterię dziewczyny pochowanej około 2900 lat temu u obrębie Krakowa-Bieżanowa; skarb ponad 50 ozdób (bransolety, szpile, zawieszki, guzy oraz napierśnik) ukryty około 2700-2800 lat temu na terenie Aleksandrowic a także z tej samej miejscowości wyposażenie celtyckiego wojownika.
Wystawę wzbogacają plansze prezentujące rezultaty prowadzonych badań oraz nowoczesne rekonstrukcje komputerowe pradziejowych budynków mieszkalnych i założeń gospodarczych.
Prace wykopaliskowe, których rezultaty można podziwiać na wystawie były prowadzone w latach 1997-2010 r. na podstawie umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a wcześniej Agencją Budowy i Eksploatacji Autostrad przez Krakowski Zespół do Badań Autostrad, powołany na podstawie porozumienia między Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Uniwersytetem Jagiellońskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.