PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
19 września 2013 10:32 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Andrzej Bęben 4,468 odsłon

Zamiast kopalń niech wyrośnie las wiatraków!

380 tys. miejsc pracy daje solidnie dotowana zielona energetyka (jak Niemców stać, niech płacą). To nieco mniej niż pracuje w polskim górnictwie węgla kamiennego i jego otoczeniu...
fot: Krystian Krawczyk

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Tymczasem były główny geolog kraju (1990-1995) dr Michał Wilczyński, wytrwały zwolennik tzw. zielonej energii, proponuje konsekwentnie, by w Polsce polubiono to, czego nie mamy. Swoje poglądy po raz kolejny przedstawił w wywiadzie dla Agencji Informacyjnej Newseria. Trochę zwlekałem z polemiką z dr. Wilczyńskim. W końcu...

Mamy rok 2013, a nie 1983 i w Polsce każdemu wolno głosić takie poglądy, jakie uważa za słuszne. Dr. Wilczyńskiemu również. Ba, można nawet lobbować w interesie tych czy innych idei. Można także z nimi polemizować. Co też czynię, choć jestem tylko zwykłym magistrem.

"Polskie górnictwo jest nieefektywne. 70 proc. kosztów wydobycia stanowią płace. Sektor górniczy wytwarza zaledwie 3 proc. polskiego PKB brutto, a na tonę wydobywanego węgla aż sześć ton jest marnowanych" — rzecze dr Wilczyński. W raporcie "Zmierzch węgla kamiennego w Polsce" opublikowanym przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju ekspert dowodzi, że reformy sektora górnictwa węgla kamiennego od 1990 r. sprowadzały się do "ogromnych dotacji publicznych, przy spadającym wydobyciu i rosnących kosztach".

Zamknąć, zlikwidować!
Jeśli biznes jest nieefektywny, to należałoby go zamknąć - zdaje się mówić ekspert. Pomijam już te tezy o ogromnych dotacjach od 1990 r., bo b. wiceminister środowiska powinien wiedzieć, jak była rola górnictwa węgla kamiennego w reformie przeprowadzonej przez Leszka Balcerowicza. Oczywiście, że stwierdzenie o wysokim udziale kosztów płacowych w ogólnych kosztach wydobycia nie jest wzięte z powietrza. Idąc jednak torem myśli dr. Wilczyńskiego, należałoby się zastanowić nad sensem istnienia publicznego systemu ochrony zdrowia, gdzie koszty płacowe stanowią 80 proc. ogólnych wydatków! To niby z tego tytułu należy zlikwidować ten system?

Skądże znowu! Dr Wilczyński doskonale wie, że koszty trzeba zmniejszać, a nie likwidować jakąś działalność tylko dlatego, że trzeba płacić pracownikom. B. wiceminister, guru naszych krajowych zielonych, wieszczy kres górnictwa. Można byłoby powiedzieć: ukazuje je w stanie agonalnym. We wspomnianym wywiadzie mówi, że wydobycie węgla kamiennego w Polsce będzie trwało do 2050 r. i osiągnie poziom 28 mln t rocznie. Doktor przypomina, że w 1990 r. mieliśmy 70 kopalń i wydobycie na poziomie 120 mln t węgla. Dziś mamy 30 kopalń wydobywających rocznie ok. 70 mln t. I co to oznacza?

Dla dr. Wilczyńskiego jedno: zmierzch górnictwa. "Nie możemy inwestować miliardów w elektrownie węglowe, mając świadomość, że paliwo do nich będziemy importować. Polski węgiel nie jest w stanie kosztowo konkurować np. z australijskim czy południowoafrykańskim. Tam wydobywa się węgiel na powierzchni, czyli odkrywkowo".

Nie możemy konkurować z Australią, to oczywiste. Zresztą w niewielu dziedzinach gospodarki możemy stawać w zawody z tym państwem. Pan doktor porównuje zająca ze słoniem i uważa, że skoro ten pierwszy jest malutki, to nie ma racji istnienia w świecie, gdzie żyje ten wielki. Ciekawe co byłoby, gdyby w Polsce kamienny kopano jak w Australii? Też byłoby dla zielonych źle, bo wiadomo, że odkrywki dewastują środowisko. Prawda. Nie mniej dewastują je huty i koksownie, ale jakoś ani dr Wilczyński, ani jego zwolennicy nie nawołują do ich zamykania!

Nie warto inwestować w elektrownie węglowe - przekonuje ekolog - gdy górnictwo ledwo zipie, bo "chcąc sięgnąć w Polsce do zasobów głębokich, musimy mieć świadomość wysokich kosztów, ponieważ wzrasta gwałtownie temperatura. Warunki pracy są nieludzkie - 40 stopni na głębokości tysiąca metrów... ".

Błędne decyzje
Powiada dr Wilczyński, opierając się na swoich prognozach dotyczących końca istnienia górnictwa węglowego w Polsce, że inwestowanie w kopalnie to "błędne decyzje, które będą nieodwracalne". I to samo dotyczy energetyki węglowej. Wydawać takie miliardy, by później (gdy będziemy mieli w Polsce kilka czynnych kopalń i jedną zabytkową w Zabrzu) importować węgiel, bo własnego nie będzie, albo będzie za drogi? Bezsens - zdaje się uważać dr Wilczyński.

Panie doktorze, może i bezsens, tylko czy to co pan proponuje ma sens, tylko dlatego, "proces odchodzenia od węgla, dla przykładu u naszych sąsiadów w Niemczech, trwa już 40 lat" i w tymże państwie "w tzw. zielonej energetyce cztery miliony prywatnych obywateli sprzedają energię elektryczną z mikroinstalacji, jeżeli powstało tam 380 tys. miejsc pracy"?

Proszę zobaczyć: 380 tys. miejsc pracy daje solidnie dotowana zielona energetyka (jak Niemców stać, niech płacą). To nieco mniej niż pracuje w polskim górnictwie węgla kamiennego i jego otoczeniu (energetyki węglowej do tego nie wliczam). I co pan chce tym ludziom zaproponować? Powtórkę z rozwiązań z czasów rządów Buzka, tylko w apokaliptycznej skali? Zastąpienia tego, co mamy (i do czego - jeśli nawet - dopłacamy) tym, czego nie mamy (i do czego z pewnością musielibyśmy dopłać nie mniej, ale więcej)?

Na co orłu korona?
Trudno uwierzyć, że dr Wilczyński nie wie, że samą zieloną energią (nawet gdyby nie trzeba było do niej dopłacać) Polski nie ogrzejemy i nie oświetlimy. Doskonale wie, że energetyka jądrowa jest najefektywniejsza. Ale Polska jest za biedna na upowszechnienie "atomu", a dodatkowo dla ekologów taka energetyka jest "be" (chociaż we Francji jest "cacy"). To skąd ma być ten prąd w gniazdach, także u dr. Wilczyńskiego, jeśli głównie nie z węgla? No bo jeśli nie z niego, bo nasz jest za drogi i elektrownie węglowe będą zasilane paliwem z importu, to może od razu lobbować za importowaniem energii elektrycznej? A w chwilę po tym, jakby ten plan udało się zrealizować, zdejmijmy naszemu orłowi koronę z głowy, bo przecież ani to nakrycie ekologiczne, ani modne...

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (10) pokaż wszystkie
 • Polak 1 października 2013 08:19:25
  Profile Avatar

  Drodzy nawiedzeni zieloni ekolodzy. Jeszcze troche i każecie nam ja władza jeść szczaw żeby było bardziej eko. Energia z wiatraków?!?!?! nie wtym kraju i przy tych przepisach. Słowa są piękne ale do realizacji...

 • Wow 23 września 2013 23:36:38
  Profile Avatar

  Szczytem hipokryzji to jest przeciwstawianie kosztów inwestycyjnych OZE i pozyskania energii w "tradycyjnych źródłach" i opowiadanie idiotyzmów, ze OZE jest droższe. Chcąc być uczciwym w takich wyliczeniach, należy podać koszt udostępnienia złoza i jego eksploatacji, z kosztami transportu paliwa i nakładami inwestycyjnymi na elektrownię !!! Bo dotąd mówimy w źródłach "tradycyjnych" o zamortyzowanych instalacjach. Jak przyszło do rozmowy o kosztach budowy nowych bloków - to energetyka zaczęła otwartym tekstem mówić o "pomocy publicznej" dla energetyki... Phi... No to ja do OZE też chcę dostać pieniadze na ich wybudowanie, a potem bvedę udowadniał jakie są tanie...

 • Lamas 22 września 2013 12:49:26
  Profile Avatar

  Tylko idiota stawia długofalowo na węgiel który się za 20, 30 lat skończy.

 • krasnal 20 września 2013 11:39:45
  Profile Avatar

  Ciekawy jestem czym ten doktorek ogrzewa swoja wille

 • xxx 20 września 2013 10:48:09
  Profile Avatar

  OD 1 października cały odział G1 brzeszcze oddelegowany na Ziemowita...restrukturyzacja pełną parą

 • Górnik 19 września 2013 15:58:56
  Profile Avatar

  Tak zamknijmy a Czesi kupią i będą fedrować - im się opłaci, nam jakoś niebardzo - to jest ciekawe - patrz Silesia w Czechowicach Dziedzicach!

 • jo 19 września 2013 15:22:51
  Profile Avatar

  Szczytem hipokryzji jest wtłaczanie tym wszystkim niezorientowanym ludziom historyjek o wyższości energii pozyskiwanej "ekologicznie" nad "szkodliwą" energią pozyskaną ze źródeł nieodnawialnych. Niech ci wszyscy ekolodzy odpowiedzą jak głęboko kopane są fundamenty i ile metrów sześciennych betonu wlewane są w te fundamenty i jeszcze jak to oddziałuje na lokalne środowisko naturalne i wody gruntowe (na przestrzeni kilkudziesięciu lat!). Niech też wszyscy powiedzą o prawdziwych kosztach pozyskania w energii z "ekologicznych" źródeł bez wsparcia i dotacji. Rachunki będą szokujące.....I niech też odpowiedzą na pytanie: dlaczego nikt nie chce mieszkać w ich pobliżu.... pozdro jo

 • POMOCNIK KALFAKTORA 19 września 2013 14:57:52
  Profile Avatar

  niech dajom urlopy gornicze i niech zamknom kopalnie w pizdu, a wegiel przywozom z indonezji furmankami,,

 • Inwestor 19 września 2013 13:45:12
  Profile Avatar

  Korzystając z wolności słowa. Szkoda, że nikt nie pokazuje czemu polskie górnictwo na prawdę jest w złej kondycji. Kopanie zamykane przez min. p. Janusza Steinhoffa to ważny powód kłopotów. Chyba nie pamiętajmy o tym, a mydlimy oczy ludziom że to tylko płace, itd.? Mnie interesuje kto na to pozwolił aby zamykać nowe, efektywne zakłady produkcyjne. Co do meritum. Energia odnawialna to sprawa ważna, ale faktycznie trzeba umieć wyważyć interes polskiego węgla i interes Polski. Głupotom jest nie wspomagać się energią z fotowoltaiki, spalania metanu czy wiatru oraz wody.

 • Sztygar 19 września 2013 11:33:38
  Profile Avatar

  Brawo Panie Rdaktorze! Obłęd jaki ogarnia polskie społeczeństwo będace pod wpływem zmasowanej propagandy ekologicznej jest zatrważający. Obłędne teorie dr Wilczyńskiego są paranoiczne, tym bardziej, że jako dawny główny geolog kraju winien zdawać sobie sprawe z tego, że jego propozycje są bez sensu, ładu i składu. Jeszcze raz gratuluję, bo generalnie to rzadkość, aby ktoś w mediach odważył się krytykować "genialnośc" tych pseudekologów.

 • AIULE
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy niezadowoleni z wynagrodzeń. Związkowcy chcą pilnych rozmów
10 kwietnia 2024
36,824 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]