Największy producent stali na świecie chwali polski rząd za zmiany w prawie, m.in. w kwestii "odwróconego VAT-u". Problemem jednak wciąż są wysokie ceny prądu, które minimalizują zyski branży. - Płacimy dziś najwyższą akcyzę na energię elektryczną ze wszystkich państw członkowskich Unii - mówi Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland.
- Ostatnio uchwalono odwrócony VAT na wyroby stalowe. Wierzymy, że to pomoże znacząco ograniczyć szarą strefę w naszej branży, szczególnie jeśli chodzi o wprowadzanie produktów na rynek. W 2012 roku polski rząd również podjął ważne dla nas kroki, wprowadzając ulgi w podatku akcyzowym od węgla i koksu - mówi Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland.
ArcelorMittal liczy na kolejne korzystne dla branży stalowej zmiany, w tym na wprowadzenie zwolnienia z akcyzy na gaz ziemny.
- Są pewne punkty sporne, wątpliwości co do zapisów w projekcie ustawy, ale mam informację, że ostatnie rozmowy z ministrem finansów na ten temat szły w bardzo dobrym kierunku. Jest możliwe, że minister finansów rozpatrzy proponowany przez nas mechanizm w projekcie ustawy - uważa członek zarządu ArcelorMittal Poland.
Surojit Ghosh ocenia, że są to "zdecydowanie dobre kroki", które wesprą konkurencyjność polskiego przemysłu stalowego. Jednak koncern oczekuje większej aktywności rządu w tworzeniu prawa, zapewniającego producentom warunki do konkurowania z producentami z innych krajów Unii.
- Nie jesteśmy traktowani w Polsce tak, jak w innych krajach, jeśli chodzi o ceny energii. Płacimy dziś najwyższą akcyzę na energię elektryczną spośród wszystkich państw członkowskich. To niekorzystnie wpływa na naszą konkurencyjność. Apelujemy, by polski rząd rozpatrzył poważnie, czy może znacząco zredukować akcyzę na prąd - mówi Surojit Ghosh.
Dodaje, że wierzy w polski potencjał i możliwość zmiany regulacji, podkreśla jednak, że nadmiernie przedłużające się rozmowy mogą wpłynąć negatywnie na inwestycje firm w Polsce.
- Zainwestowaliśmy dużo i nie chcemy wycofywać się z Polski. Poczekamy, aż rząd podejmie odpowiednie kroki. Tym bardziej, że prowadzi z nami rozmowy i podążamy razem we właściwym kierunku. Będziemy więc cierpliwi, ale musimy też wziąć pod uwagę to, że kapitał ostatecznie skieruje się tam, gdzie gwarantowane są najlepsze zyski - podsumowuje Surojit Ghosh.
ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i wiodąca firma wydobywcza, powstała w 2006 r. w wyniku fuzji największych na świecie firm stalowych: Mittal Steel i Arcelor. Zatrudnia 245 tys. pracowników w 60 krajach. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 20 krajach na czterech kontynentach. 47 proc. stali ArcelorMittal pochodzi z zakładów w Europie, 35 proc. z obydwu Ameryk, a 18 proc. z pozostałych regionów świata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.