Przegląd Górniczy, miesięcznik Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, skończy niebawem 110 lat.
Pierwszy numer czasopisma, noszącego wówczas nazwę Przegląd Górniczo-Hutniczy, ukazał się 1 października 1903 r. Siedziba redakcji znajdowała się w Dąbrowie Górniczej. W pierwszym okresie istnienia nakład Przeglądu wynosił kilkaset egzemplarzy, a cena, dość wysoka jak na tamte czasy, 60 kopiejek za egzemplarz.
W 1930 r. czasopismo zostało "wydzierżawione" Stowarzyszeniu Inżynierów Górniczych i Hutniczych, a jego redakcja została przeniesiona do Katowic. Do wybuchu II wojny światowej ukazało się 559 zeszytów pisma.
Wydawnictwo - już pod tytułem Przegląd Górniczy - zostało reaktywowane tuż po zakończeniu wojny, w lipcu 1945 r. Artykuł wstępny do pierwszego powojennego numeru napisał prof. Bolesław Krupiński. Od 1963 r. Przegląd Górniczy jest wydawany pod auspicjami Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. W ciągu 110 lat istnienia do rąk czytelników trafiło 1089 zeszytów pisma.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gratulacje !