Zakończył się trzeci dzień Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. Przedstawiciele firm biorących udział w imprezie poświęcili go w większości na wzajemne odwiedziny i rozmowy.
Spore zainteresowanie towarzyszyło prezentacjom zorganizowanym przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i działające pod jego auspicjami Centrum Naukowo-Przemysłowe, które tworzą firmy: TELVIS, SEVITEL, EMAG-SERWIS i CTT EMAG. Spółka Sevitel pokazała m.in. metanomierz mikroprocesorowy PMM 3 przeznaczony do kontroli stężenia metanu. Dokonuje on pomiaru z zastosowaniem innowacyjnej metody absorpcji energii fal i elektromagnetycznej. Wynalazkiem interesowali się m.in. goście z Iranu. Specjaliści z Centrum Naukowo-Przemysłowego pokazywali również funkcjonowanie Zespołu Sterowania US/M, który otrzymał Medal III stopnia w konkursie innowacyjnych rozwiązań towarzyszącym targom.
Jak zwykle chętnie odwiedzano stoisko Drager Safety Polska. Tym razem firma zaprezentowała stację testującą i kalibrującą do przenośnych urządzeń wykrywania gazu. Zredukowany przepływ gazu oraz krótki czas trwania badania sprawiają, że są to wyjątkowo ekonomiczne testy.
Urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa w kopalniach przykuwają uwagę zwłaszcza gości z Rosji, którzy doceniają polską myśl techniczną w tej dziedzinie.
Często odwiedzana była także ekspozycja firmy Thiele produkującej łańcuchy. Na stoisku pokazano super motocykl wykonany m.in. właśnie z łańcuchów dedykowanych zakładom górniczy.
- Ta maszyna jest nie do zdarcia - zachwalał Richard Kandzia, prezes zarządu Thiele.
Konkurencja w dziedzinie produkcji łańcuchów jest spora, wystawcy więc sięgają po rozmaitego typu triki marketingowe, aby pokazać wysoką jakość sprzętu oferowanego potencjalnym klientom.
Z pewnością hitem tegorocznych targów jest centrala telemetryczna KSP-bis, skonstruowana przez fachowców z tyskiej Carboautomatyki. Urządzenie odpowiada za akwizycję, przetwarzane, wizualizację i archiwizację sygnałów z czujników i urządzeń końcowych pracujących w podziemnych wyrobiskach. Zasilanie dostarczane jest z bezprzewodowego źródła. To niezwykle istotne ze względu na zapewnienie ciągłości zbierania i rejestrowania danych pomiarowych.
Pod wrażeniem tegorocznej ekspozycji jest sam prezes Polskiej Techniki Górnicze, Marek Brzenczek.
- Wystawcy prezentują w tym roku bardzo dużo urządzeń, zarówno wielkogabarytowych, jak i mniejszych, zwykle naszpikowanych elektroniką. Jest więc co oglądać. Wszyscy już myślą o targach za dwa lata, spoglądają w stronę budowanego centrum konferencyjnego. Przybędzie nam sporo powierzchni, znów będą rekordowe targi - podsumowuje Marek Brzenczek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.