Adaptacja nieczynnego od kilku lat obiektu suszarni węgla oraz modernizacja zwałów węgla - to główne założenia projektu unowocześnienia Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla ruchu Zofiówka. Inwestycja jest projektem o kluczowym znaczeniu dla kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Pozwoli na wzbogacenie w ciągu doby 17 tys. t surowca.
Ruch Zofiówka stanowić będzie centrum wydobycia kopalni zespolonej, dlatego oprócz inwestycji prowadzonych pod ziemią, związanych między innymi z uruchomieniem nowego pola Bzie Dębina, unowocześnia się jego zakład przeróbczy. Wzrost wydajności zakładu z obecnych 12 tys. do 17 tys. t/dobę wymaga wprowadzania nowoczesnych technologii, pozwalających na osiąganie wysokich sprawności, zapewniających minimalizację strat węgla w odpadach do poziomu nieprzekraczającego 0,6 proc. W ostatnich tygodniach rozstrzygnięty został przetarg na realizację największego projektu dla tego zakładu, pn. "Modernizacja Zakładu Mechanicznej Przeróbki Węgla w celu zwiększenia zdolności produkcyjnej do 17 tys. t/d netto".
- Projekt ten zakłada adaptację nieczynnego od kilku lat obiektu suszarni węgla oraz modernizację zwałów węgla. Była suszarnia przekształcona zostanie w nowoczesną stację odwadniania węgla, której podstawowymi urządzeniami będą nowe wirówki sedymentacyjno-filtracyjne i prasy komorowo-membranowe. Ze względów technologicznych jest to priorytetowy węzeł, ponieważ pozwoli nie tylko odwadniać planowany przyrost produkcji, ale również systemowo rozwiązać problem zamknięcia obiegu wodno-mułowego - wyjaśnia Andrzej Bajer, zastępca dyrektora Biura Przeróbki Mechanicznej i Jakości Węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
W budynku zlokalizowana będzie również nowa dyspozytornia zakładu, która przejmie wszystkie funkcje dotychczasowej dyspozytorni, zlokalizowanej w obiekcie flotacji, pracującej w niekorzystnych warunkach związanych z intensywnym zapyleniem i dużą wilgotnością powietrza. Nowa dyspozytornia wyposażona będzie w układ sterowania i wizualizacji i obejmie cały zakład przeróbczy, zapewniając wysoki standard niezawodności i pewność działania. W celu zwiększenia wydajności zwałowania węgla zbudowany zostanie tunel wyposażony w cztery podajniki wibracyjne pod lejami zasypowymi. Ponadto w ramach projektu przewidziana jest budowa odkrytego zbiornika węgla surowego na zwałowisku przykopalnianym o pojemności 10 tys. t, który wraz z już istniejącymi zbiornikami pomieści urobek z jednozmianowego wydobycia kopalni. Budowa tradycyjnego zbiornika o konstrukcji żelbetowej i przekroju kołowym została przez projektantów wykluczona z uwagi na ograniczenia przestrzenne.
Bardzo istotnym dopełnieniem planowanego przedsięwzięcia jest przebudowa i modernizacja rozdzielni elektrycznych w obiektach istniejących i ich instalacja w nowo budowanych węzłach. Eksploatowane rozdzielnie pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku i nie spełniają obecnie obowiązujących kryteriów bezpieczeństwa, wprowadzonych nowymi przepisami, zapewniającymi minimalne wymogi dla maszyn i urządzeń.
Ostatnimi węzłami zakładu, które mają zostać zmodernizowane w ramach posiadanego pozwolenia na budowę, są węzeł wzbogacania w płuczce osadzarkowej i węzeł wzbogacania flotacyjnego. Wymiana wyeksploatowanych i przestarzałych osadzarek dwukorytowych na urządzenia jednokorytowe pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na wodę technologiczną, wykorzystywaną do procesu wzbogacania, i znacznie poprawi efektywność rozdziału. Natomiast w obiekcie flotacji cztery przestarzałe maszyny flotacyjne typu IZ-5 wymienione zostaną na znacznie nowocześniejsze urządzenia tego samego typu o większej wydajności.
Modernizacja układu technologicznego przeprowadzona w ramach projektu ma umożliwić uzyskanie w zakładzie takiej wydajności, która zapewni bezpieczny i elastyczny ruch węzłów klasyfikacji wstępnej, wzbogacania, odwadniania i załadunku węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.