Tradycyjnie, jak co roku w Jastrzębiu-Zdroju 3 września odbyły się uroczystości związane z obchodami 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 25. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku. W ich trakcie nie niejednokrotnie przewijał się wątek zbliżającej się akcji protestacyjnej, którą Solidarność zaplanowała na dni 11-14 września.
Pierwszym punktem obchodów była uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który wspomniał m.in słowa Papieża Jana Pawła II, z okresu stanu wojennego: - Doświadczenie poucza, że organizacje tego typu (jak związki zawodowe - red.) są nieodzownym składnikiem życia społecznego. Zwłaszcza w nowoczesnych społeczeństwach uprzemysłowionych są one wykładnikiem walki o sprawiedliwość społeczną, o słuszne uprawnienia ludzi pracy - cytował metropolita. - Dziś działanie związków zawodowych oceniane jest coraz bardziej krytycznie, głównie przez rządzących. Organizacje związkowe mają jednak obowiązek wpływania na władze polityczne, aby należycie uwrażliwiać je na problemy pracy i angażować na rzecz realizacji praw pracowniczych - podkreślił abp Skworc.
Nie zabrakło odniesień do zbliżającej się akcji protestacyjnej w Warszawie. - Drodzy związkowcy. Przyczyny tej decyzji są wam najlepiej znane, a przede wszystkim chodzi wam o ochronę praw pracowniczych. Z definicji stoicie na ich straży. Warto jednak zastanowić się, czy wyprowadzanie ludzi na ulice stolicy jest właściwym rozwiązaniem. Łatwo przecież o prowokację i malowanie czarnego obrazu związkowców w mediach jak to już nieraz bywało. Mówię o tym z największą troską. Pamiętajmy, że związek zawodowy - jak uczy katechizm - będąc przede wszystkim narzędziem uczciwości i solidarności nie może nadużywać instrumentów walki. Powinien umieć regulować swoje postępowanie i oceniać skutki swoich wyborów. Jeśli jednak istnieje - waszym zdaniem - potrzeba wyjścia na ulice to znak, że coś bardzo niepokojącego dzieje się w relacjach władza-społeczeństwo, że nastąpiło jakieś fundamentalne pęknięcie i brakuje skutecznego dialogu. Bardzo to niepokojące - podkreślił metropolita podsumowując, że wydarzenia jastrzębskie z 1980 i 1988 r. na stałe wpisały się w historię, a "rocznicowe obchody upamiętniające tamte dni były i nadal są okazją do modlitwy za naszą ojczyznę, której na imię Polska".
Po mszy zebrani uczestnicy udali się pod Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka. Liderzy "S" wygłosili przemówienia, a liczne przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Temat zbliżających się protestów zdominował też uroczystości pod pomnikiem. Emocjonujące wystąpienie, przerywane oklaskami zebranych, wygłosił tam szef Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.
- Świętujemy w tych pięknych sierpniowo-wreśniocych dniach podpisanie porozumień, o których rządzący mówią nam dziś, że są one reliktem przeszłości. Solidarność się z tym nie zgadza! Coraz częściej dochodzimy do wniosku, że demokracja w naszym kraju jest tylko dla tych, którzy mają władzę, ale my to zmienimy. Jeżeli parlament, który jest wybrany przez naród, a przede wszystkim koalicja rządząca, nie chce lub utrudnia działanie związków zawodowych i nie dba o interesy pracowników, to my na 14 września zwołujemy parlament, ale narodowy - nas wszystkich, bo to naród sprawuje władzę w naszej ojczyźnie(...) Apeluję, abyście wreszcie wstali od telewizorów, nie narzekali tylko na forach internetowych i przyjechali do Warszawy i powiedzieli: dosyć lekceważenia! - zaznaczył Duda.
Po przemówieniu Piotra Dudy pod pomnikiem złożono kwiaty. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta sesja Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, podczas której uhonorowano uczestników górniczych strajków z sierpnia 1988 roku.
Na godz. 17.00 Stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska" zaplanowało natomiast uroczystą akademię pt. "Spotkanie postrajkowe 88" połączoną z wręczeniem odznaczeń, m.in. Krzyży Wolności i Solidarności.
W galerii: Uroczystości związane z obchodami 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 25. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku, Jastrzębie-Zdrój, 3 września 2013 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.