Związki zawodowe i władze spółek kolejowych porozumiały się ws. ulg przy zakupie biletów dla kolejarzy i ich rodzin. Kończy to spór, który zimą tego roku doprowadził do strajku ostrzegawczego na polskiej kolei. System naliczania ulg zostanie praktycznie bez zmian.
Jak dowiedziała się PAP w spółce-matce Grupy PKP, czyli w PKP SA, porozumienie dotyczy ulg przejazdowych dla pracowników kolei, ich współmałżonków i dzieci, oraz emerytów kolejowych. Będzie ono obowiązywać, co najmniej do 1 września 2014 roku. Wypracowany system ulg będzie obowiązywał w spółkach PKP Intercity i trójmiejskiej SKM oraz u przewoźników osobowych spoza Grupy PKP: Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Przewozach Regionalnych, Kolejach Śląskich, Kolejach Dolnośląskich oraz Kolejach Wielkopolskich.
Zgodnie z zawartym porozumieniem pracownicy spółek kolejowych mają prawo do 99-proc. ulgi w drugiej klasie oraz - o ile przepracowali co najmniej 5 lat na kolei - możliwość wykupienia uprawnienia do ulgi w klasie pierwszej. Dzieci pracowników będą miały 80-proc. ulgę finansowaną przez pracodawcę. Współmałżonkom będzie przysługiwała 80-proc. ulgę, ale pracownik będzie musiał zapłacić 50 proc. wartości ulgi za współmałżonka.
Emeryci i renciści kolejowi będą mieli prawo do ulgi 99-proc. także przy częściowej odpłatności. Jeśli będą chcieli mieć ulgę na pociągi PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, SKM Trójmiasto i Warszawskiej Koli Dojazdowej, zapłacą 50 zł rocznie. Tyle samo będzie kosztować ulga na pociągi Przewozów Regionalnych, Kolei Wielkopolskich i Kolei Śląskich oraz Kolei Dolnośląskich, natomiast ulga na podróż pociągami przewoźników z obu tych grup - 100 zł rocznie.
Sprawa ulg przewozowych doprowadziła zimą br. do ostrego sporu między władzami Grupy PKP a związkami zawodowymi. Pod koniec stycznia doszło nawet do strajku ostrzegawczego, który na dwie godziny sparaliżował kolej. Po kilkutygodniowych mediacjach strony podpisały wówczas kompromis, który miał obowiązywać do końca 2013 r. i zobowiązały się do prowadzenia dalszych rozmów w dobrej wierze, dotyczących zasad naliczania ulg w przyszłych latach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.